Tysiące młodych ludzi na Polach Lednickich. Prezydent zatańczył z uczestnikami spotkania

Polska

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów na Polach Lednickich (Wielkopolskie) odbywa się w sobotę XXII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Młodzi modlą się i tańczą. - Proszę, byście w ważnych momentach eksponowali nasze biało-czerwone barwy - mówił do uczestników prezydent Andrzej Duda. Z okazji 100-lecia niepodległości uczestnicy wydarzenia dostali od prezydenta polskie flagi.

Tegoroczna Lednica odbywała się pod hasłem "Jestem".

 

Oficjalną część spotkania na Polach Lednickich rozpoczęła w sobotę po południu procesja z udziałem prezydenta, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, przewodniczącego KEP oraz metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Pod Bramę-Rybę wniesione zostały też relikwie świętych, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i krzyż lednicki od Jana Pawła II.

 

Wcześniej pod Bramę-Rybę przeszła tzw. procesja orłów. W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości jej uczestnicy, a także wszyscy pielgrzymi trzymali biało-czerwone flagi - dar od prezydenta.

 

Obecny na Lednicy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki powiedział w sobotę dziennikarzom, że "takie wyjątkowe wydarzenia jak Lednica pokazują, że ciągle jest dużo młodzieży, która ma kręgosłup". Zauważył też, że hasło tegorocznego spotkania "jest bardzo ambitne".

 

- "Jestem" to jest starotestamentalne imię Pana Boga. Ono świadczy o tym, że Bóg istnieje, podczas gdy inni bogowie nie istnieją. W tym przypadku zapewne chodzi raczej o "jestem" obecnego tutaj młodego człowieka, który oświadcza, że "jest" wobec Boga i staje wobec wyzwań, które stawia przed nim Opatrzność. "Jestem", czyli nie rozmywam się, nie tracę swej tożsamości i nie uchylam się tchórzliwie od zadań, które stawia mi Pan Bóg - powiedział.

 

Jak dodał, hasło tegorocznej Lednicy można też odczytywać w kontekście 100-lecia niepodległości. - To jest wyraz wdzięczności wobec Pana Boga, że możemy istnieć jako wolny naród, co nigdy nie jest dane raz na zawsze. Jan Paweł II uczył, że wolność jest darem i zadaniem, stawia przed człowiekiem wyzwania - powiedział.

 

 

Flaga w prezencie od prezydenta

 

- Bardzo byśmy chcieli, by młodzież opuszczała to miejsce w poczuciu, że każdy jest człowiekiem wartościowym. To także zawiera się w tegorocznym haśle, w słowie: jestem; jestem wartościowy w oczach Boga, jestem stworzony na podobieństwo Boga - powiedziała w sobotę rzeczniczka Lednicy Dominika Chylewska.

 

Jak dodała, pielgrzymom w tym roku sprzyja pogoda. - Od samego rana na Polach Lednickich mamy słońce z delikatnym wiatrem. Mamy nadzieję, że taka pogoda utrzyma się do nocy, ale oczywiście trzeba być przygotowanym na każde warunki - również na deszcz, który w poprzednich latach wielokrotnie nas zaskakiwał - powiedziała.

 

 

W związku z tegoroczną rocznicą 100-lecia niepodległości prezydent ufundował dla wszystkich pielgrzymów biało-czerwone flagi. Do każdej dołączona jest karta podpisana przez Andrzeja Dudę.

 

"Niech flaga Rzeczypospolitej Polskiej, symbol naszej tożsamości i państwowości, znak przynależności do polskiej wspólnoty, będzie stale obecna pośród nas, a szczególnie w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - jubileuszu, który łączy wszystkich Polaków w kraju i na świecie" - napisał prezydent.

 

"Dziękuję, że przyjęliście ten dar, dar polskiej flagi"

 

Prezydent dziękował zebranym, że przybyli na Lednicę. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Jestem".

 

- Patrzę na was z wielkim wzruszeniem w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska młodzież jest, jest razem, śpiewa pieśni, modli się, tworzy, buduje wspólnotę a nad nimi powiewają biało-czerwone sztandary. Jakże bardzo wam za to dziękuję - powiedział Duda witając zgromadzonych.

 

- Dziękuję, że przyjęliście ten dar, dar polskiej flagi. Zabierzcie je ze sobą do domu. Miejcie je, szanujcie. Ale proszę też byście ich używali. Byście te nasze biało-czerwone barwy, tak drogie, eksponowali wtedy, kiedy są ważne momenty - dla was, dla naszej ojczyzny, dla naszej historii i tożsamości - także w tych chwilach, kiedy się modlimy - podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał, że okolice Pól Lednickich wskazywane są jako jedno z prawdopodobnych miejsc przyjęcia chrztu przez Mieszka I w 966 roku.

 

- Dziękuję, że tu przybywacie i się modlicie - tak, jak nam od 1050 lat nakazuje tradycja - w tym niezwykłym miejscu, w którym bije historyczne serce naszej ojczyzny. Być może to tutaj książę Mieszko i jego otoczenie przyjmował chrzest. W każdym razie na pewno tutaj bywał i być może to właśnie tu podjął tę decyzję, która zbudowała państwo polskie, o tym, by przyjąć chrześcijaństwo - powiedział.

 

 

Prezydent rozpoczął wizytę na Polach Lednickich od złożenia kwiatów na grobie założyciela ruchu lednickiego o. Jana Góry. Po oficjalnym rozpoczęciu XXII Spotkania Młodych Lednica 2000 i po przemówieniu do zebranych, Andrzej Duda przez pewien czas wspólnie z innymi uczestnikami tańczył pod Bramą-Rybą. 

 

Papież: ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu

 

Spotkaniom pod Bramą-Rybą rokrocznie towarzyszy papieskie przesłanie; wcześniej przygotowywali je także Jan Paweł II i Benedykt XVI. Papież Franciszek w odtworzonym w sobotę przesłaniu pozdrowił "rozważających na Lednicy słowa Pana Jezusa: Ja jestem z wami przez wszystkie dni".

 

"Cieszę się waszą inicjatywą i obecnością. Drodzy młodzi, bądźcie pewni, że On zawsze postrzega was jako cenny dla świata skarb. W każdej chwili także wy wpatrujcie się w oblicze Bożego Syna gdziekolwiek jesteście, cokolwiek przychodzi wam czynić. Tylko wówczas będziecie mogli zobaczyć, jacy naprawdę jesteście. Oddajcie mu swój umysł, swoje dłonie, ciało, by dzięki wam mógł dotrzeć do tych, którzy potrzebują pomocy” - powiedział Franciszek.

 

"Świętując na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej ojczyny, gestem jaki zwykł czynić św. Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu. Zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca błogosławię" - dodał.

 

85 tys. pielgrzymów 

 

XXII Spotkanie Młodych Lednica 2000 zakończyło przejście przez Bramę-Rybę w geście wyboru Chrystusa.

 

W tegorocznym spotkaniu na Polach Lednickich wzięło udział 85 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przejście przez Bramę-Rybę to ostatni, rozpoczęty około północy element spotkania. Poprzedziła je adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa - wybór Chrystusa. W modlitwie uczestniczyły delegacje pielgrzymów m.in. z Niemiec, Białorusi, Brazylii, Chorwacji, Kenii, Włoch, Libanu i Kanady.

 

 

Św. Jan Paweł II jest jednym ze szczególnych bohaterów tegorocznego spotkania. Jak powiedział PAP duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000, dominikanin o. Wojciech Prus, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości trzeba również pamiętać o polskim papieżu - ojcu naszej wolności. "To on uczył nas wszystkich dziękować za tę wolność, dziękować za naszą ziemię" - podkreślił.

 

Symbolami tegorocznego spotkania są: zwierciadło prawdziwego spojrzenia, które posłuży do spotkania ze spojrzeniem Boga, świeca - symbol światła i pokoju oraz flaga - symbol wpisujący się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Co roku gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Obecnie opiekę duszpasterską nad przedsięwzięciem sprawują o. Wojciech Prus i o. Mateusz Kosior.

 

PAP, Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

dk/prz/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie