Powstały pierwsze w Polsce pasy 3D. Burmistrz zainspirował się pomysłem z Islandii

Polska

Lidzbark Warmiński ma pierwsze w Polsce trójwymiarowe pasy. Na razie powstały na ścieżce rowerowej przecinającej ścieżkę dla pieszych. Burmistrz miasta Jacek Wiśniowski zlecił wykonanie pasów 3D po tym, jak zobaczył film z podobną grafiką namalowaną na drodze w Islandii.

Przejście powstało w Lidzbarku Warmińskim na bulwarze spacerowym nad Łyną. Namalował je w piątek twórca graffiti.

 

- Pomysł zaczerpnąłem z filmu z Islandii. Późną zimą albo wiosną zobaczyłem, że krążył w Internecie i udostępniłem go na swoim Facebooku - powiedział polsatnews.pl burmistrz miasta Jacek Wiśniowski - Znaleźliśmy wykonawcę, podpisaliśmy z nim umowę i pasy od wczoraj są do użytku - dodał.

 

Burmistrz ma nadzieję, że podobne przejścia będą mogły powstać  na drogach publicznych w innych częściach miasta.

 

- Nie zgłębiałem jeszcze tego, czy przejścia dla pieszych mogą być oznakowane w ten sposób, czy byłaby konieczna nowelizacja rozporządzenia. Chciałbym, żeby kolejne przejście 3D w Lidzbarku Warmińskim było blisko szkoły - powiedział nam Jacek Wiśniowski.

 

Fot. Jacek Wiśniowski

 

 

Trójwymiarowe pasy wywołują u patrzącego złudzenie optyczne. W założeniu kierowca zbliżający się do przejścia przez chwilę ma wrażenie, że na jego drodze znajduje się przeszkoda i zwalnia. Takie przejścia powstały już na świecie m.in. we Francji, Niemczech, na Islandii, w Indiach i w Chinach. 

 

polsatnews.pl

 

 

mta/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie