UNICEF: dzieci na całym świecie mają te same marzenia o bezpieczeństwie

Polska

- Marzenia dzieci wszędzie są takie same, czy to w Polsce, czy w Republice Środkowoafrykańskiej, Somalii, czy w Afganistanie. Wszystkie dzieci chcą się uczyć, bawić, chcą mieć bezpieczne dzieciństwo, które mogą spędzić w wśród najbliższych. Wiele dzieci chciałoby nie być zmuszanymi do pracy, do walki zbrojnej, do wczesnego małżeństwa - powiedziała w Polsat News Monika Kacprzak z UNICEF Polska.

Kacprzak podała przykład raportu UNICEF-u, z którego wynika, że organizacja zapobiegła 25 milionom wczesnych małżeństw. Jak jednak zauważyła dziewczynki wciąż są zmuszane do zamążpójścia. Problem ten dotyczy głównie krajów afrykańskich i Azji Południowo-Wschodniej.

 

"Podaruj dziecku więcej niż dzień!"

 

- Miliony dzieci nie znają innej rzeczywistości niż rzeczywistość wojny, katastrofy naturalnej, ubóstwa, braku dostępu do opieki medycznej, do edukacji. Ich start jest gorszy niż wielu dzieci na świecie, w tym w Polsce. Dlatego staramy się inwestować w dzieci tak, by miały chociaż namiastkę normalności - powiedziała Kacprzak. 

 

Gość Polsat News pytana była również o najnowszą akcję "Podaruj dziecku więcej niż dzień!", która ma na celu ratowanie życia noworodkom. Organizacja chce również zapewnić opiekę okołoporodową matkom i kobietom w ciąży w krajach, w których śmiertelność najmłodszych dzieci jest największa. Są to głównie kraje Afryki Subsaharyjskiej, Mali, Pakistan i Afganistan.

 

- To są kraje, w których śmierć noworodków jest na porządku dziennym. W ciągu najbliższych 24 godzin umrze trzy tysiące maluchów - mówiła Kacprzak. 

 

"Wiele noworodków umiera z powodu zapalenia płuc"

 

UNICEF chce zebrać środki na zakup sprzętu, w tym inkubatorów oraz m.in. na leki i środki sanitarne.

 

- Przede wszystkim zgony noworodków są spowodowane tym, że dzieci rodzą się przedwcześnie, że są komplikacje okołoporodowe. Bardzo wiele noworodków nie umiera z powodu egzotycznych chorób takich jak np.: wirus Ebola tylko przez zwykłe zapalenie płuc - powiedziała przedstawicielka agendy ONZ.

 

Organizacja przypomina na swojej stronie internetowej, że dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. 

 

W filmie przygotowanym z okazji 70-lecia UNICEF-u organizacja krótko podsumowała swoje dotychczasowe osiągnięcia.

 

 

Polsat News, polsatnews.pl

nro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie