Policzono kłamstwa Trumpa. Ponad 3,2 tys. fałszywych oświadczeń od początku prezydentury

Świat
Policzono kłamstwa Trumpa. Ponad 3,2 tys. fałszywych oświadczeń od początku prezydentury
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

"Prezydent USA Donald Trump złożył 3251 fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń w ciągu 497 dni swojej prezydentury" - informuje w piątek "Rzeczpospolita", powołując się na statystyki prowadzone przez The Fact Checker. To średnio 6,5 nieprawdziwych wypowiedzi dziennie - wynika z analizy.

Statystyki dotyczące wypowiedzi amerykańskiego prezydenta prowadzi The Fact Checker. Projekt ruszył po pierwszych 100 dniach prezydentury Trumpa.

 

Na początku prezydent Donald Trump składał fałszywe oświadczenia średnio 4,9 dziennie - głosi analiza. Liczba ta w maju tego roku wzrosła do 8 dziennie. Rekord padł podczas wiecu w Nashville, gdzie nieprawdziwych wypowiedzi zliczono aż 35.

 

 

Kłamstwa ws. podatków, bezrobocia, imigracji...

 

Wśród kłamstw wypowiedzianych przez Trumpa miały być m.in.: ponadtrzykrotne zwiększenie przewidywanych oszczędności dzięki uchyleniu Obamacare'a, największe w historii obniżenie podatków czy błędne scharakteryzowania loterii wizowej. Trump skłamał również w kwestiach gospodarczych, umów handlowych lub miejsc pracy.

 

Prezydent USA często mówi o wzroście zatrudnienia, mimo że pod jego przewodnictwem jest on wolniejszy niż w ciągu ostatniej kadencji Baracka Obamy. Ponadto przytacza dane dotyczące bezrobocia mimo że w trakcie kampanii wielokrotnie podkreślał, że stopa bezrobocia jest sztuczna.


W fałszywych oświadczeniach temat imigracji pojawiał się 379 razy. W ciągu ostatnich trzech miesięcy aż 19 razy Trump mówił, że mur na granicy z Meksykiem jest już budowany. W rzeczywistości Kongres odmówił finansowania tego projektu.

 

"Rzeczpospolita", Washington Post

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie