Marian Kowalski kandydatem na prezydenta Lublina. "To miasto ma należeć do zwykłych ludzi"

Polska
Marian Kowalski kandydatem na prezydenta Lublina. "To miasto ma należeć do zwykłych ludzi"
Wiki Commons/Derzsi Elekes Andor /CC BY-SA 4.0

Prawicowy działacz, prezes partii Ruch 11 Listopada, Marian Kowalski, wystartuje w wyborach na prezydenta Lublina. - To miasto ma należeć do lublinian, do zwykłych ludzi - zadeklarował Kowalski w piątek na konferencji prasowej.

Kowalski zamierza startować w wyborach na prezydenta Lublina już trzeci raz. „Zdecydowałem się dlatego, że poprzedni prezydenci nie reprezentowali mieszkańców naszego miasta, reprezentowali wyłącznie swoje ugrupowania polityczne oraz inwestorów z nimi związanych” - powiedział Kowalski.

 

"Zaparkowanie jest niezmiernie trudne"

 

- Miasto jest zadłużone w sposób skandaliczny, inwestycje są pięknymi wizerunkowo skarbonkami bez dna, a zwykli lublinianie mają kłopot w codziennym funkcjonowaniu. Zaparkowanie samochodu jest niezmiernie trudne. (…) To miasto ma należeć do lublinian, do zwykłych ludzi - dodał.

 

Kowalski podkreślił, że jest od urodzenia mieszkańcem Lublina. - Zapewniam, że Lublin będzie miejscem, gdzie będzie można żyć, pracować, bogacić się, a władza będzie po to, żeby służyć zwykłym ludziom - obiecywał.

 

Zapytany o profil polityczny swojej nowej partii, Ruch 11 Listopada, określił ją jako "antykomunistyczną i biblijną". - Znaczy to, że dostrzegam zagrożenie komunizmem, zwłaszcza chińskim (…). Uważam, że Polacy, którzy są narodem wychowanym w tradycji chrześcijańskiej, (…) muszą mieć możliwość budowy swojej świadomości na fundamencie, który zbudował naszą cywilizację - powiedział.

 

Zapowiedział, że jego partia wystawi też listę kandydatów do rady miasta.

 

- Nie wpuszczałbym dużych ilości osób, którzy chcą siłą forsować polską granicę, ale nikt nie chce, więc ta dyskusja jest bezpodstawna, bo nikt nie chce do Polski - mówił Kowalski w styczniu ubiegłego roku w programie "Skandaliści".

 

Trzecia próba

 

Kowalski ma 53 lata. W 2015 r., jako kandydat Ruchu Narodowego, startował w wyborach na prezydenta RP. W pierwszej turze głosowania uzyskał 0,52 proc. głosów. W 2014 r. w wyborach do europarlamentu, stojąc na czele listy Ruchu Narodowego, uzyskał 5.706 głosów.

O prezydenturę Lublina po raz pierwszy ubiegał się w 2006 r., jako kandydat UPR zdobył 1.034 głosy. W ponownym starcie, w 2014 r., głosowało na niego 3.332 osób, czyli 3,05 proc. W wyborach do sejmiku wojewódzkiego, w których też wystartował zdobył wtedy 2.366 głosów.

 

Wcześniej start w wyborach na prezydenta Lublina zapowiedzieli urzędujący prezydent Krzysztof Żuk (PO) oraz poseł Sylwester Tułajew (PiS).

 

Przeciw Kowalskiemu toczy się postępowanie sądowe ws. pobicia. We wrześniu 2014 r. pracował na stanowisku szefa ochrony w lubelskim klubie Graffiti. Według prokuratury podczas jednej z awantur złamał nos jednemu z gości lokalu. Choć sąd pierwszej instancji w 2016 r. uniewinnił Kowalskiego, to Sąd Okręgowy w Lublinie w marcu 2017 r. przychylił się do wniosku prokuratury i wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie