Foka "Celebrytka" beztrosko wypoczywa na polskiej plaży. Jej spokoju strzegą ekolodzy

Polska

Rano przypływa, a pod wieczór wraca do morza. Foka pospolita, nazywana lokalnie "Celebrytką", od trzech tygodni gości na plażach w gminie Rewal (Zachodniopomorskie). Aktywiści odgradzają ją od turystów, aby w spokoju wylegiwała się na piasku, zbierając siły na nocne żerowanie. Błękity Patrol WWF alarmuje, by nie zakłócać jej wypoczynku. Beztroski relaks "Celebrytki" podejrzała kamera Polsat News.

Około trzyletnia foka zadomowiła się na zachodnim wybrzeżu na wyjątkowo długo. "Celebrytka" jest fotografowana i filmowana przez ludzi, ale zdaje się zupełnie ignorować ich obecność. - W końcu plaża to jej naturalne siedlisko - podkreślają ekolodzy.

 

W trosce o zapewnienie jej spokoju, władze gminy Rewal nie informują, w którym dokładnie miejscu wyleguje się foka. 

 

"Polewali wodą, próbowali wpychać do morza"

 

W zależności od miejsca, w którym nad ranem wypłynie "Celebrytka", Błękitny Patrol WWF przesuwa prowizoryczne ogrodzenie mające odseparować ją od plażowiczów i zapewnić jej spokój. Ekolodzy wywiesili na nim kartki informujące, że foka ma się dobrze, nie należy do niej się zbliżać się i jej dokarmiać.

 

- Bywało, że turyści podchodzili za blisko do foki, która może ugryźć. Polewali ją wodą, próbowali wpychać z powrotem do morza - powiedziała Polsat News Małgorzata Sobolak z Błękitnego Patrolu WWF Polska.

 

Gatunek pod ścisłą ochroną 

 

Ekolodzy uczulają, że foki to dzikie zwierzęta, drapieżniki, które mają ostre zęby i jeśli poczują się zagrożone, mogą się bronić. Wbrew pozorom są bardzo zwinne zarówno w wodzie, jak i na lądzie. 

 

Foka pospolita jest obecnie niezwykle rzadkim gatunkiem w Bałtyku. Szacuje się, że obecnie na 600 km kwadratowych Morza Bałtyckiego przypada jedna foka. W całym Bałtyku jest ich od 500 do 800 sztuk.

 

Foka pospolita jest w Polsce pod ścisłą ochroną. Za zakłócanie jej spokoju grożą mandaty.

 

Polsat News

zdr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie