Zalecenie dla dzieci: przynieść ofiarę z pieniędzy otrzymanych na pierwszą komunię

Polska
Zalecenie dla dzieci: przynieść ofiarę z pieniędzy otrzymanych na pierwszą komunię
Pixabay/Public Domain

"W środę - Dzieci przynoszą koperty misyjne z dowolną ofiarą z tego, co otrzymały z okazji I Komunii Świętej". Zdjęcie szkolnego zeszytu, do którego została wklejona kartka, a na niej taki właśnie wpis, opublikował jeden z internautów. Większość komentujących pod postem wskazuje, że takie oczekiwania to "wyłudzanie". Inni podkreślają, że "warto uczyć ofiarności".

Internauta opublikował na Facebooku zdjęcie wklejonej do zeszytu kartki z rozpisanym Białym Tygodniem, który obchodzą dzieci po Pierwszej Komunii Świętej.

 

W rubryce "środa" katecheta lub ksiądz napisał: "Dzieci przynoszą koperty misyjne z dowolną ofiarą z tego, co otrzymały z okazji I Komunii Świętej". 

 

Wpis rozpalił internautów i wywołał dyskusję wokół domagania się ofiary od dzieci. Dominują komentarze negatywne.

 

"Kwalifikuje się jako przestępstwo"

 

"To jest zwykłe wyłudzenie i kwalifikuje się jako przestępstwo", "A co jeśli dziecko nie dostało żadnej kasy, tylko prezenty? Ma oddać myszkę od komputera, czy klawisze z laptopa?", "Chamstwo i wyzysk" - piszą internauci pod postem.

 

Część komentujących wskazuje też, że "Koperta misyjna - dar na misje katolickie na całym świecie. To nic nowego".

 

" (...) Czy nie warto jednak uczyć dzieci ofiarności w stosunku do tych, którzy nie mieli szczęścia urodzić się w lepszej części świata?", "Po co zatem puszczać dziecko do komunii, skoro pomoc potrzebującym (pieniądze przekazane mają być na misje czyli zapewne na dzieciaki z Afryki) uważa się za naciąganie?? Myślę, że tu raczej chodziło o gest, o to żeby dzieciaki miały poczucie, że robią coś dobrego, niż o samą kasę!" - przekonuje inny użytkownik.

 

Inicjatywa "zachęca do solidarności"

 

Na stronach internetowych wielu parafii można znaleźć informacje o akcji "Dzieci komunijne - dzieciom misji".  To inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, która zachęca katolickie dzieci do modlitwy i solidarności z ich ubogimi rówieśnikami w krajach misyjnych.

 

W wybrany dzień w Białym Tygodniu dzieci pierwszokomunijne modlą się za swoich rówieśników w potrzebie i składają dla nich dobrowolną ofiarę, którą wcześniej, w porozumieniu z rodzicami, włożyły do specjalnej koperty.

 

polsatnews.pl

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie