Włochy wciąż bez nowego rządu. Desygnowany na premiera Carlo Cottarelli przedłuża rozmowy

Świat
Włochy wciąż bez nowego rządu. Desygnowany na premiera Carlo Cottarelli przedłuża rozmowy
PAP/EPA/PAOLO GIANDOTTI/QUIRINALE PRESS OFFICE/HANDOUT

Desygnowany na premiera Włoch ekonomista Carlo Cottarelli nie przedstawił we wtorek prezydentowi Sergio Mattarelli składu swego tymczasowego rządu technicznego i po spotkaniu z nim opuścił Pałac Prezydencki. Następne rozmowy zapowiedziano na środę rano.

Pałac Prezydencki nie wyjaśnił przyczyn tego nagłego zwrotu akcji, do którego doszło w chwili, gdy oczekiwano, że Cottarelli przedstawi listę ministrów i potwierdzi zamiar kierowania rządem.

 

Kandydat na premiera nieoczekiwanie i nie złożywszy żadnej deklaracji opuścił pałac na Kwirynale i wrócił do Izby Deputowanych, gdzie pracuje nad składem rządu. Według mediów mają w nim zasiadać głównie profesorowie.

 

Poinformowano jedynie, że Mattarella i Cottarelli postanowili kontynuować rozmowę w sprawie Rady Ministrów w środę.

 

Wchodząc do parlamentu powiedział dziennikarzom: "Zgłębiamy niektóre kwestie na liście ministrów, ale to nie potrwa długo".

 

Dziennikarze relacjonujący wydarzenia w Pałacu Prezydenckim przedstawiają obecnie dwie możliwości: decyzję Cottarellego o utworzeniu rządu bądź jego rezygnację z tej misji.

 

Wybory na początku przyszłego roku

 

64-letni Cottarelli został desygnowany w poniedziałek, gdy fiaskiem zakończyła się próba powołania koalicyjnego rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej Ligi.

 

Cottarelli, były wieloletni pracownik MFW i były komisarz rządowy ds. rewizji publicznych wydatków, wyjaśnił od razu, że jeśli jego rząd otrzyma wotum zaufania w parlamencie, przygotuje ustawę budżetową na przyszły rok. Gabinet pracowałby do czasu wyborów na początku przyszłego roku.

 

Jeśli natomiast Rada Ministrów nie dostanie wotum zaufania, premier złoży formalną dymisję, a rząd będzie zajmował się tylko bieżącymi sprawami administracyjnymi; Cottarelli będzie reprezentował Włochy na arenie międzynarodowej.

 

Brak wotum zaufania dla tymczasowego rządu 

 

W tym przypadku - jak zapowiedział - wybory odbędą się po sierpniu. Jako możliwe podawane są daty 2 bądź 9 września, czyli pół roku po poprzednich wyborach. Pojawiają się też apele o rozpisanie wyborów tak szybko, jak to możliwe, czyli 29 lipca lub 5 sierpnia.

 

Brak wotum zaufania dla tymczasowego rządu wydaje się przesądzony, ponieważ największe ugrupowania parlamentarne - Ruch Pięciu Gwiazd, Liga i Forza Italia - już zapowiedziały, że nie poprą rządu.

 

Centrolewicowa, rządząca dotąd Partia Demokratyczna nie wyklucza, że wstrzyma się od głosu po to, by - jak wyjaśnił jej lider Maurizio Martina - podkreślić całkowitą polityczną neutralność rządu.

 

PAP, for. PAP/EPA/PAOLO GIANDOTTI/QUIRINALE 

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie