Szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych niewpuszczony do Rosji. Polskie MSZ chce wyjaśnień

Świat

Ambasador Siergiej Andriejew został wezwany we wtorek do MSZ w związku z niewpuszczeniem do Rosji szefa PISM Sławomira Dębskiego; wiceszef MSZ Andrzej Papierz wręczył ambasadorowi notę, w której domagamy się wyjaśnienia tego incydentu - poinformował dyrektor biura prasowego resortu Artur Lompart.

O niewpuszczeniu Dębskiego do Rosji jako pierwsi poinformowali korespondent Polsat News Tomasz Kułakowski, a także korespondenci Polskiego Radia i TVP.

 

 

Informacje te potwierdził dyrektor biura prasowego MSZ. 

 

W późniejszej wypowiedzi dla mediów szef biura prasowego resortu dyplomacji poinformował, że Dębski otrzymał decyzję o niewpuszczeniu go na terytorium Rosji na piśmie. - Być może jest tam uzasadnienie - dodał.

 

Lompart powiedział, że powiadomieni o zaistniałej sytuacji przez szefa PISM przedstawiciele służb konsularnych udali się na moskiewskie lotnisko, jednak nie zostali dopuszczeni do Dębskiego, z którym rozmawiano jedynie telefonicznie.

 

- Dzisiaj o godz. 6:05 czasu moskiewskiego wyleciał do Frankfurtu nad Menem - powiedział Lompart.

 

Chcieli wziąć udział w pogrzebie Niemcowa

 

Niewpuszczenie dyrektora PISM to nie pierwszy taki incydent w ostatnich latach. W marcu 2015 r. na terytorium Rosji nie wpuszczono szeregu europejskich polityków - w tym ówczesnego marszałka Senatu Bogdana Borusewicza - którzy chcieli wziąć udział w pogrzebie jednego z liderów opozycji demokratycznej w tym kraju Borysa Niemcowa.

 

Stosunki polityczne między Warszawą a Moskwą są ochłodzone od czasu rosyjskiej aneksji Krymu oraz konfliktu w ukraińskim Donbasie. Od tego czasu wzajemne relacje utrzymywane są wyłącznie na poziomie roboczym. Polska należy też od tej pory do krajów, które zabiegają o twardy kurs instytucji świata zachodniego wobec Kremla, w tym o sankcje.

 

Ostatnio kwestia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego jest m.in. z inicjatywy Polski podejmowana w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. We wtorek planowany jest briefing Rady poświęcony sytuacji na Ukrainie, który poprowadzić ma szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

 

Kwestia wraku tupolewa

 

Źródłem napięć w relacjach polsko-rosyjskich jest też m.in. sprawa przetrzymywanego w Rosji wraku rządowego Tu-154M, który rozbił się w kwietniu 2010 r. pod Smoleńskiem. Według strony rosyjskiej wrak polskiego samolotu pozostaje w tym kraju ze względu na toczące się wciąż śledztwo ws. przyczyn katastrofy.

 

Do kwestii spornych pomiędzy Polską a Rosją można też zaliczyć kwestie historyczne oraz dotyczące miejsc pamięci, w tym zwłaszcza znajdujących się na terytorium Polski tzw. pomników wdzięczności Armii Czerwonej. Decyzje lokalnych samorządów o likwidacji lub przenoszeniu tych upamiętnień za każdym razem budzą ostre reakcje Rosji, która twierdzi, że narusza to międzyrządową umowę z 1994 r. o grobach i miejscach pamięci.

 

Polsat News, PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze