Roman Abramowicz otrzymał nowe obywatelstwo. Stał się tym samym najbogatszym obywatelem kraju

Świat
Roman Abramowicz otrzymał nowe obywatelstwo. Stał się tym samym najbogatszym obywatelem kraju
Reuters

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz otrzymał obywatelstwo Izraela - poinformowało izraelskie MSW, potwierdzając doniesienia mediów. Wcześniej informowano, że jego brytyjska wiza nie została przedłużona po ataku na Siergieja Skripala.

Resort spraw wewnętrznych podał, że Abramowicz w poniedziałek wylądował na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie i otrzymał izraelski dokument tożsamości zgodnie z tzw. prawem powrotu, dającym Żydom oraz potomkom i bliskim Żydów prawo do imigracji i życia w Izraelu oraz uzyskania obywatelstwa. Abramowicz pochodzi z żydowskiej rodziny.

 

Kupił rezydencję od Gal Gadot

 

Według izraelskiego Biura Łączności z Rodakami, specjalizującego się w sprawach imigracji z krajów rosyjskojęzycznych, Abramowicz złożył wniosek o przyznanie obywatelstwa w zeszłym tygodniu w izraelskiej ambasadzie w Moskwie.

 

Miliarder, którego majątek jest wyceniany przez magazyn "Forbes" na ok. 11,5 mld dolarów, stał się najbogatszym obywatelem Izraela. Najprawdopodobniej zamieszka w rezydencji, którą kupił w 2015 roku od aktorki Gal Gadot. W przeszłości często odwiedzał Izrael.

 

Paszport Izraela uprawnia jego posiadacza do bezwizowego wjazdu do Wielkiej Brytanii na krótki pobyt. Przez 10 lat od uzyskania izraelskiego obywatelstwa Abramowicz będzie ponadto zwolniony z opodatkowania zysków wypracowanych za granicą; w tym czasie nie będzie też musiał deklarować źródeł tych dochodów.

 

Londyn oskarżył Rosję

 

Według wcześniejszych doniesień mediów brytyjska wiza Abramowicza, który jest właścicielem klubu piłkarskiego Chelsea, wygasła w kwietniu, a władze brytyjskie zwlekały z przedłużeniem mu wizy inwestorskiej na pobyt w kraju.

 

Wielka Brytania zapowiedziała, że zweryfikuje na podstawie zaostrzonych kryteriów długoterminowe wizy przyznawane bogatym Rosjanom w związku z dokonaną w marcu próbą otrucia w Anglii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii. O próbę zabicia Skripalów przy użyciu chemicznego środka bojowego typu Nowiczok Londyn oskarżył Rosję, ta zaś odpiera oskarżenia. Sprawa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach obu krajów od czasów zimnej wojny.

 

Jak przypomina agencja dpa, przeciw Abramowiczowi toczy się obecnie proces sądowy w Szwajcarii. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który domaga się od niego spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami. Chodzi o kredyt, którego EBOR udzielił w 1997 roku rosyjskiemu bankowi. Bank ten splajtował, a należąca do Abramowicza firma Runicom z racji powiązań z tym bankiem miała według EBOR spłacić zaległe zobowiązania. Agencja dpa pisze, że chodzi o kwotę kilkudziesięciu milionów euro. Proces toczy się w Szwajcarii, bo Runicom jest zarejestrowany w szwajcarskim Fryburgu.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze