Zabójstwo świadka w sprawie Iwony Cygan. Policjanci z Archiwum X poszukują szczątków łodzi

Polska

Policjanci krakowskiego Archiwum X, którzy prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa mieszkańca Szczucina Tadeusza Draba w 1999 r. rozpoczęli w poniedziałek eksplorację nurtu Wisły w poszukiwaniu wraku łodzi motorowej, która została użyta podczas tej zbrodni.

33-letni Tadeusz Drab był świadkiem zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan. Jak poinformowała w poniedziałek w komunikacie Prokuratura Krajowa, mężczyzna ten po emisji programu telewizyjnego w styczniu 1999 roku pochwalił się kolegom w pubie, że wie, kto zabił 17-letnią Iwonę Cygan. Następnego dnia zaginął, a jego ciało kilka miesięcy później wyłowiono z Wisły.

 

Według ustaleń dokonanych w toku śledztwa, śmierć Tadeusza Draba nie była wynikiem samobójstwa, jak pierwotnie wskazywano. Do jego zabójstwa doszło między 14, a 15 stycznia 1999 roku w jednej z miejscowości powiatu dąbrowskiego (woj. małopolskie). Mężczyzna został odurzony alkoholem, przewieziony łodzią motorową i wrzucony do Wisły.

 

"Sprawcy tego zabójstwa działali w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Chcieli oni wyeliminować naocznego świadka zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 17-letniej Iwony Cygan" - podkreśliła Prokuratura Krajowa.

 

Używają sonaru


Według nich, sprawcy po zabójstwie spalili łódź i zatopili pozostałości w Wiśle. Dlatego teraz zdecydowano o jej poszukiwaniach. Są one przeprowadzone na ustalonym odcinku Wisły, począwszy od okolic Szczucina.

 

Jak poinformował rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, poszukiwania rozpoczęły się w poniedziałek około południa w miejscowości Łęka Szczucińska. Na razie nie wiadomo, ile dni potrwają. Oprócz policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, biorą w nich udział strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w tym płetwonurkowie.

 

- Podczas pierwszego etapu akcji strażacy przy użyciu sonaru przeszukują koryto Wisły - zaznaczył Gleń.

 

Sprawę bada Archiwum X

 

Postępowanie w prawie zabójstwa Tadeusza Draba jest prowadzone pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przez Wydział Kryminalny - Zespół do Spraw Niewykrytych Zabójstw "Archiwum X" - Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

 

Do zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało znalazł następnego dnia przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej przypadkowy świadek. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona, sprawcy upozorowali napaść seksualną.

 

Przed laty śledztwo zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Obecne postępowanie wznowiono i kontynuował je zamiejscowy krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat - Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Zatrzymania podejrzanych zaczęły się po przełamaniu przez śledczych "zmowy milczenia" w grudniu 2016 r.

 

17 osób na ławie oskarżonych


W sumie akt oskarżenia obejmuje 17 osób. Zarzut zabójstwa Iwony Cygan ze szczególnym okrucieństwem prokuratura postawiła Pawłowi K. O współsprawstwo oskarżony został jego ojciec Józef K. Według prokuratury, Paweł K. w sierpniu 1998 r., korzystając z pomocy dwóch osób, zadał w Szczucinie swojej ofierze liczne ciosy twardym narzędziem, a następnie wywiózł ją w okolice wałów przeciwpowodziowych w Łęce Szczucińskiej i - brutalnie krępując - doprowadził do śmierci.

 

Podczas przesłuchania w prokuraturze 47-letni Paweł K., sprowadzony 11 maja 2017 roku do Polski z Austrii i aresztowany, nie przyznał się do zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy wyjaśnień, nie chciał także odpowiadać na pytania. 14 byłym i obecnym funkcjonariuszom policji prokurator zarzucił nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego.

 

Proces będzie się toczył przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie. Termin jego rozpoczęcia został wyznaczony na 6 czerwca.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie