Strach przed lataniem można wyleczyć. Wystarczy tydzień

Technologie
Strach przed lataniem można wyleczyć. Wystarczy tydzień
Qantas

Awiofobia, czyli strach przed lataniem samolotem można wyleczyć we włoskim Neapolu, gdzie postało pierwsze centrum leczenia tej fobii. Projekt "Volo anch’io!" (Ja też lecę!) powstał z inicjatywy psychiatrów i ekspertów z uczelni Scuola di Specializzazione di Medica e Chirurgia dell’Università "Federico II". W leczeniu korzysta się z najnowszych technologii - studia wirtualnej rzeczywistości (VR).

W studio VR, w którym symulowany jest pobyt zarówno na lotnisku jaki i w samolocie, pacjenci po zaledwie sześciu sesjach mogą pozbyć się awiofobii. Specjaliści ośrodka dysponują laboratorium na lotnisku Capodichino w Neapolu.


Leczenie polega głównie na przyzwyczajeniu pacjenta do powtarzającej się sytuacji, która jest przyczyną lęku. Odbywa się to oczywiście w kontrolowany sposób, aż do momentu, gdy u pacjenta wykazane zostanie zmniejszenie lęku.


Sesje odbywają się przy wykorzystaniu ekspozycji na strach poprzez wirtualną rzeczywistość. Pacjent za pośrednictwem hełmu ze słuchawkami i ekranami, które zapewniają odpowiednią perspektywę, poddawany jest ekspozycji na sytuacje, które wywołują u niego lęk. 

 

 

cbtcliniccenter.it

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze