Minister Gowin z wizytą w Izraelu. Wziął udział w konferencji poświęconej nauce i innowacjom

Polska
Minister Gowin z wizytą w Izraelu. Wziął udział w konferencji poświęconej nauce i innowacjom
Polsat News

- Moja wizyta w Izraelu jest dowodem na to, że po stronie Polski i Izraela jest dobra wola, by usunąć nieporozumienia - powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Gowin rozpoczął w niedzielę trzydniową wizytę w Izraelu na zaproszenie strony izraelskiej, jako jeden z gości konferencji "Thinking out of the Box", która została zorganizowana z okazji obchodów 70. rocznicy powstania państwa żydowskiego. W konferencji biorą udział ministrowie odpowiedzialni za naukę, innowacje czy technologie z 20 krajów.

 

"Ostatni czas był trudny w relacjach polsko-izraelskich"

 

Mówiąc o pobycie w Izraelu, wicepremier powiedział PAP: "Ta wizyta jest przede wszystkim dowodem na dobrą wolę i rządu polskiego, i izraelskiego, by jak najszybciej usunąć wszelkie nieporozumienia".

 

Gowin ocenił, że ostatni czas był "trudny w relacjach polsko-izraelskich". - Nadal jeszcze pewne rozbieżności istnieją - powiedział.

 

Pytany, czy to pierwsza wizyta polskiej delegacji tak wysokiego szczebla w Izraelu od czasu nowelizacji ustawy o IPN, Gowin powiedział, że na razie jest to wizyta "najważniejsza".

 

Spór ws. ustawy IPN

 

Dodał, że podczas niedzielnego spotkania w Tel Awiwie z izraelskim ministrem nauki i technologii Ofirem Akunisem usłyszał "wyrazy zadowolenia, że Polska zdecydowała się przysłać delegację na tak wysokim szczeblu".

 

Gowin przypomniał, że w ostatnich miesiącach dialog między Polską a Izraelem trwał przez cały czas, "tylko na niższych szczeblach".

 

Przypomniał, że w marcu gościła w Izraelu polska delegacja z wiceministrem spraw zagranicznych Bartoszem Cichockim. - Ta specjalna komisja spotkała się z żydowskimi badaczami, by szukać wspólnego stanowiska w kwestii ustawy o IPN - podsumował.

 

Jak zaznaczył, Izrael i cała diaspora żydowska oczekuje na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o IPN.

 

- Mam nadzieję, że TK przychyli się do opinii prokuratora generalnego, który (…) podważył zgodność z konstytucją kluczowego artykułu tej ustawy - powiedział.

 

"Sposób wyjaśnienia nieporozumień polsko-żydowskich rzutuje na stosunki polsko-amerykańskie"

 

- Dla mnie usunięcie zarzewia nieporozumień między Polakami a Żydami jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze wiadomo, jak historycznie istotne były stosunki polsko-żydowskie (...) Byłoby rzeczą fatalną, gdybyśmy zaprzepaścili te - generalnie rzecz biorąc - kilkaset lat bardzo dobrej współpracy z powodu nieporozumień związanych z jedną ustawą.

 

Gowin dodał, że sposób wyjaśnienia nieporozumień polsko-żydowskich będzie też rzutował na stosunki polsko-amerykańskie.

 

- Tu w Izraelu, u moich izraelskich partnerów, słyszałem dokładnie to samo, co mówili przedstawiciele administracji amerykańskiej - powiedział. Przypomniał, że Stany Zjednoczone są zainteresowane zwiększeniem obecności militarnej w Polsce i nadaniem tej obecności trwałego charakteru.

 

- Natomiast wiadomo, że dla USA tym najważniejszym partnerem na geopolitycznej mapie świata jest Izrael. Nieporozumienia między bliskimi sojusznikami, jak Polska i Izrael, są z amerykańskiego punktu widzenia przedmiotem niepokoju - dodał.

 

"Izrael nie ma wyboru"

 

W konferencji biorą udział ministrowie odpowiedzialni za naukę, innowacje czy technologie z 20 krajów.

 

W inauguracji konferencji wziął udział w poniedziałkowy wieczór premier Benjamin Netanjahu.

 

- Izrael nie ma wyboru. To naprawdę małe państwo. Z ograniczonymi zasobami naturalnymi, wieloma zagrożeniami, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Musimy inwestować w technologię militarną, technologie informacyjne - powiedział izraelski premier.

 

"Przyszłość należy do tych, którzy tworzą innowacje"

 

Dodał, że jest to wielka inwestycja. - Przyszłość należy do tych, którzy tworzą innowacje. A Izrael to państwo innowacyjne. Chcielibyśmy tworzyć przyszłość razem z wami - zwrócił się do gości.

 

Mówił o znaczeniu takich technologii jak sztuczna inteligencja czy e-medycyna oraz wpływie technologii na cyberbezpieczeństwo.

 

Gowin oraz wiceminister nauki Piotr Dardziński wezmą udział w konferencji również we wtorek.

 

Spotkają się z członkinią Rady Szkolnictwa Wyższego Izraela prof. Jaffą Zilberszac oraz z estońską minister edukacji i badań Mailis Reps.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie