Opanowano ogień na wysypisku śmieci w Zgierzu. Trwa dogaszanie pożaru

Polska

Opanowano ogień na wysypisku śmieci w Zgierzu (Łódzkie). Trwa jego dogaszanie. Na miejscu zdarzenia pojawił się ciężki sprzęt, m.in. spychacze. W akcji nadal bierze udział ok. 250 strażaków. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie o "wzroście stężenia szkodliwych substancji w powietrzu".

Jak wyjaśnił mł. bryg. Tomasz Matusiak z Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu, strażacy opanowali już ogień. Obecnie trwa dogaszanie pożaru. - Na miejscu pojawił się ciężki sprzęt, m.in. spychacze, które rozwarstwiają hałdy palących się odpadów, aby ułatwić pracę strażakom - powiedział.

 

Dodał, że w akcji, która - jak zaznaczył - trwa bez zakłóceń, nadal bierze udział ok. 250 strażaków, w tym także zastępy z innych województw.

 

Ogień wybuchł w piątek ok. godz. 23 na terenie dawnego zakładu Boruta, gdzie znajduje się wysypisko z kilkudziesięcioma tonami różnego rodzaju odpadów.

 

Sprawę bada prokuratura

 

Okoliczności zdarzenia wyjaśnia zgierska prokuratura. Postępowanie prowadzone jest w sprawie spowodowania pożaru, który zagrażał życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu wielkich wartości. W śledztwie brane są trzy możliwe hipotezy powstania pożaru - samozapłon, zaprószenie ognia lub podpalenie.

 

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau poinformował w sobotę na konferencji prasowej, że w zdarzeniu nie ma poszkodowanych osób, a akcja gaśnicza ma zapewnioną - jak mówił - "wystarczającą ilość sprzętu gaśniczego, strażaków i niezakłócony dopływ wody".

 

Zaapelował także do mieszkańców, że pomimo braku zagrożenia życia, należy - ze względu na prewencję - zrezygnować z aktywności rekreacyjnej, imprez plenerowych oraz unikać wietrzenia mieszkań.

 

Wzrost stężenia szkodliwych substancji w powietrzu

 

"W związku z pożarem na składowisku odpadów (...) doszło do uwolnienia do atmosfery emisji dużej ilości substancji pochodzących ze spalania odpadów komunalnych. Niniejszym informujemy, że w związku ze zmianą warunków pogodowych (...) sytuacja aerosanitarna na trasie przemieszczania się smugi zanieczyszczeń wyemitowanych w czasie pożaru uległa pogorszeniu" - oświadczył WIOŚ.

 

Jak podkreślono, "prędkość wiatru w nocy zmalała poniżej 1/ms, wystąpiły zamglenia związane ze zjawiskiem przygruntowej inwersji termicznej. W takich warunkach spaliny z pożaru mogą docierać do niższych warstw powietrza".

 

W komunikacie poinformowano o wzroście stężenia szkodliwych substancji w dla miejscowości: Aleksandrów Łódzki, Zgniłe Błoto, Bełdów, Orzechów, Jerwonice, Puczniew, Charbice Dolne, Charbice Górne, Rąbień, Niesięcin, Konstantynów Łódzki, a także dodatkowo północna część Łodzi i zachodnia część Zgierza.

 

Zwrócono także uwagę, że choć obecnie stacja pomiarowa w Zgierzu nie wykazuje wzrostu poziomu substancji w powietrzu, pogorszenie jakości powietrza może objąć swym zasięgiem całe miasto.

 

Ograniczyć wietrzenie mieszkań i przebywanie na otwartej przestrzeni

 

WIOŚ ostrzegł, że "należy ograniczyć wietrzenie mieszkań oraz przebywanie na otwartej przestrzeni. W razie wystąpienia opadów deszczu nie należy zbierać wody opadowej do żadnych celów nawet gospodarczych, gdyż może ona zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje".

 

Przypomniał także, że w wyniku spalania odpadów komunalnych w tym dużych ilości tworzyw sztucznych do atmosfery wyemitowane mogą być następujące substancje: Tlenki azotu, tlenek węgla, tlenki siarki, dioksyny, furany, pył zawieszony PM10, PM2,5, pył opadający. W otoczeniu pożaru opadać mogą lżejsze fragmenty zwęglonych odpadów porwanych przez spaliny z obszaru

składowiska.

 

Jak podkreślono, "w dniu wczorajszym wyemitowane w pożarze substancje osiągnęły dużą wysokość unosu związku z występującą wysoką temperaturą spalania, a następnie rozprzestrzeniły się na dużym obszarze. W nocy w związku ze zmianą warunków rozprzestrzeniania spaliny zaczęły osiadać na obszary, nad którymi się znalazły. Jednocześnie w wyniku spadku temperatury w ognisku pożaru w trakcie jego wygasania wysokość unosu spalin jest mniejsza, a co za tym idzie stężenie substancji w niższej warstwie powietrza na trasie przemieszczania się smugi będzie większe".

 

PAP

mr/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie