Na łodzi z migrantami urodził się chłopiec. Nadano mu imię Cud

Polska

Włochy odnotowują ponowny wzrost fali migracyjnej z wybrzeży Tunezji. Tamtejsze służby podały, że tylko w ciągu ostatnich dwóch dni do kraju przybyło 2000 migrantów. Wśród nich był chłopiec, który przyszedł na świat na morzu, w trakcie podróży do Sycylii.

 

Ciężarna migrantka znajdowała się wśród innych osób dryfujących w kierunku Włoch na jednym z pontonów lub niewielkich łodzi. W sobotę

na pokład zabrały ich statki włoskiej marynarki i Straży Przybrzeżnej oraz organizacji pozarządowych, patrolujące Morze Śródziemne.  

 

Poród miał miejsce na pokładzie jednostki Aquarius należącej do organizacji dobroczynnej Sos Mediterranee, która wraz z uratowanymi ludźmi wzięła kurs na port w Katanii na Sycylii, urodziło się dziecko jednej z migrantek. Chłopcu nadano imię Miracle (Cud) - poinformowali wolontariusze.

 

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch zabrał około 400 migrantów. Wcześniej wielu z nich rzuciło się z łodzi do morza na widok zbliżającej się straży libijskiej. Nie chcieli zostać przez nią zabrani z powrotem na wybrzeże Afryki.

 

Próba wzniesienia buntu na statku

 

Zauważa się, że we Włoszech od dawna nie notowano tak masowego napływu migrantów w krótkim czasie.

 

W sycylijskim porcie Pozzallo, do którego w piątek portugalski okręt przywiózł prawie 300 uratowanych na morzu ludzi, doszło do próby wzniecenia buntu w tamtejszym ośrodku identyfikacji migrantów. Jest on przepełniony i, jak się podkreśla, znajduje się na granicy swych możliwości przyjmowania dalszych przybyszów. Niemal wszystkie przebywające tam osoby to Tunezyjczycy.

 

Burmistrz Pozzallo Roberto Ammatuna wystosował apel do włoskiego MSW o rozwiązanie panującej tam kryzysowej sytuacji.

 

Jak zauważono, w ostatnich dniach nasila się napływ migrantów, którzy wyruszają do Włoch z wybrzeży Tunezji. Na łodziach są nie tylko Tunezyjczycy, ale także obywatele krajów środkowej Afryki i Syrii.

 

Od początku tego roku do Włoch przybyło ponad 11 tysięcy migrantów. To o 79 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem 2017 roku. W ciągu pierwszych miesięcy zeszłego roku było ich 50 tysięcy.

 

Liczba przybyłych migrantów spada jedenasty miesiąc z rzędu, czyli odkąd Libia, przy wsparciu władz włoskich, przystąpiła do walki z przemytem migrantów

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie