Trąba powietrzna na Mazowszu. Pożar, uszkodzone dachy i samochód w rowie

Polska

Kilka uszkodzonych dachów, zerwane linie energetyczne i pożar budynku gospodarczego - to efekt trąby powietrznej, która przeszła w sobotę w województwie mazowieckim. Wiatr zerwał też linie energetyczne w powiecie lipskim. - Nikt z mieszkańców nie ucierpiał - podkreślił komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

Trąba powietrzna przeszła ok. godz. 17, głównie przez teren wsi Kaniosy w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim.

 

- Silny wiatr niszczył wszystko to, co napotkał na swojej drodze w pasie o szerokości 200-250 metrów - stwierdził komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski. Największe zniszczenia odnotowano właśnie w Kaniosach w gm. Rzeczniów.

 

- Uszkodzonych zostało parę dachów, w sumie w trzech, czterech gospodarstwach - powiedział Polsat News bryg. Jarosław Bajor z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

 

Rzecznik dodał, że w Rybiczyźnie budynek gospodarczy stanął w płomieniach. W okolicy zerwane są też linie napowietrzne średniego napięcia i przewrócone lampy uliczne.

 

Strażacy otrzymali też informację o samochodzie, który został zepchnięty do rowu przez siłę wiatru.

 

- Jesteśmy w trakcie zabezpieczenia budynków. Rozciągamy plandeki, które mają ochronić obiekty przed deszczem - powiedział bryg. Bajor. Uruchomiono też zasilanie awaryjne, bo okoliczne miejscowości są odcięte od prądu. 

 

"Była to trąba powietrzna niezwiązana z mezocyklonem superkomórki burzowej" - poinformowali na Facebooku Polscy Łowcy Burz. "Tego typu trąby powietrzne nie są zazwyczaj silne, jednak w tym przypadku spowodowała większe szkody. Zrywała m.in. dachy budynków mieszkalnych oraz gospodarczych oraz uszkadzała słupy oraz linie energetyczne. Oszacowana prędkość wiatru w leju na podstawie szkód mogła przekraczać 150 km/h" - dodali.

 

 

Zdjęcia zniszczeń po przejściu trąby dostaliśmy od widza.

 

Zdjęcie od widza

 

Zdjęcie od widza

 

polsatnews.pl, PAP

mta/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie