Rumunia liczy, że Polska pomoże dostać się jej do strefy Schengen. Spotkanie premierów

Polska
Rumunia liczy, że Polska pomoże dostać się jej do strefy Schengen. Spotkanie premierów
PAP/Rafał Guz

Polska i Rumunia mają spójne poglądy m.in. ws. unijnej polityki spójności, czy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; będziemy z determinacją bronić interesów regionu środkowoeuropejskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Rumunii Vioricą Dancilą.

W piątek w Warszawie odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem szefów obu rządów. Premier podkreślił, że były to pierwsze polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe, w trakcie których - jak dodał - uzgodnione zostały stanowiska w wielu kwestiach. Poinformował, że wzięli w nich udział przedstawiciele ministerstwa spraw zagranicznych, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, sportu i turystyki, przedsiębiorczości i technologii, inwestycji i rozwoju, rolnictwa oraz kultury.

 

"Były to bardzo obszerne, głębokie konsultacje wielu tematów, a zarazem zapowiedź kontynuowania naszych rozmów w przyszłości w formule konsultacji międzynarodowych" - mówił polski premier. Premier Rumunii również oceniła piątkowe rozmowy jako "bardzo dobre" i "oparte na rzeczywistości".

 

Morawiecki: kluczowy partner dla Polski

 

Morawiecki relacjonował, że w trakcie spotkania z szefową rumuńskiego rządu poruszył tematy relacji historycznych między Polską i Rumunią, a także współpracy w obszarze kultury, gospodarczym i militarnym. Podkreślał, że kraje naszego regionu mają bardzo wiele wspólnych interesów. - Tym bardziej te interesy będą skutecznie realizowane, im bardziej będziemy razem - ocenił.

 

Zwracał uwagę, że współpraca polsko-rumuńska układa się niezwykle pozytywnie od lat. - Rumunia jest dla Polski jednym z naszych absolutnie kluczowych partnerów, zarówno na polu współpracy gospodarczej, handlowej, ale również w zakresie polityki obronnej, kulturalnej i szeroko rozumianej polityki europejskiej - powiedział szef rządu.

 

Podkreślił, że oba kraje połączy droga Via Carpatia, która będzie realizowana w najbliższych latach. - Poprzez wymiar środkowoeuropejski chcemy budować silną UE - mówił Morawiecki. Jak dodał, inicjatywa Trójmorza nie jest "przeciwko komukolwiek", lecz - podkreślił - jest wzmocnieniem UE oraz tej części Europy.

 

"Coraz więcej polskich przedsiębiorstw w Rumuni"

 

W trakcie swojego wystąpienia Morawiecki odniósł się do unijnej polityki budżetowej oraz wieloletnich ramach finansowych. - To jest perspektywa budżetowa, która nas (Polskę) bardzo interesuje. Nasze doświadczenia z ostatnich paru lat, doświadczenia wielu dyskusji do tej pory, pokazują, że my koordynujemy i organizujemy ten wymiar i wsłuchujemy się również w głosy płynące z innych państw Europy Środkowej, starając się organizować, reprezentować nasze stanowisko na wielu forach - podkreślił.

 

Jak dodał, Polska - wspólnie z Rumunią oraz z innymi krajami - będzie starała się "jak najmocniej pielęgnować" nasze stanowisko, w "tak kluczowych obszarach", jak polityka spójności, fundusze europejskie oraz wspólna polityka rolna.

 

Morawiecki mówił też, że Polska i Rumunia są dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi oraz gospodarczymi. Jak oświadczył, rosną inwestycje polskich podmiotów w Rumunii. - Bardzo gorąco zachęciłem też panią premier, aby przedsiębiorstwa rumuńskie inwestowały u nas - relacjonował.

 

"Chcemy korzystać z rumuńskiego gazu"

 

Rozmowy dotyczyły również - wskazał Morawiecki - współpracy m.in. w polityce energetycznej. - Rozmawialiśmy o projekcie Nord Stream 2, gdzie oba nasze państwa podkreśliły wagę i konieczność dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Tworzenie drugiej nitki gazociągu północnego (Nord Stream 2) nie należy do takiego budowania wspólnego, zdywersyfikowanego pola do dostaw gazu - mówił szef rządu.

Dodał, że  rozmawiano też m.in. o interkonektorach pomiędzy Rumunią a Polską przez Węgry i Słowację. - Bardzo chcielibyśmy w przyszłości korzystać ze złóż gazu rumuńskiego w depozytach na Morzu Czarnym - mówił.

 

Kolejnym tematem rozmów było bezpieczeństwo. W tym kontekście szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że w Orzyszu - gdzie stacjonuje brygada wojskowa NATO - spotkał żołnierzy rumuńskich. - Miałem przyjemność z nimi rozmawiać, podziwiałem pokaz sprzętu i cieszę się, że ta współpraca wojskowa zacieśnia się coraz bardziej pod parasolem NATO, pod egidą współpracy transatlantyckiej - oświadczył premier.

 

Morawiecki ocenił też, że zarówno Polska, jak i Rumunia, są "partnerami, którzy mówią jednym głosem, na jednej długości fali o współpracy transatlantyckiej". Podkreślił, że dla obu naszych państw współpraca z USA, a także z UE, to kluczowe dwa filary bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, jak również filary rozwoju gospodarczego i wzrostu inwestycji.

 

"Obietnica wspólnego rozwoju"

 

Szef polskiego rządu poinformował, że z premier Rumunii potwierdzili spójność poglądów na wielu polach - w tym kontekście wymienił unijną politykę spójności.

 

Morawiecki podkreślił, że zarówno Polska, jak i Rumunia, będą bronić "z całą determinacją" interesów regionu środkowoeuropejskiego. - Uważamy, że partnerstwo europejskie, Europa jednej prędkości, a nie Europa kilku prędkości, to jest obietnica wspólnego rozwoju i my na takich zasadach umawialiśmy się na rozwój w ramach całej UE - mówił.

 

Szef rządu ocenił również, że Polska i Rumunia mają wspólne doświadczenie komunizmu i postkomunizmu, którego - jak mówił Morawiecki - "nasi przyjaciele z UE i z Zachodu nie do końca są w stanie zrozumieć".

 

- Apelujemy wspólnie z panią premier do naszych przyjaciół z zachodniej Europy, żeby wzięli serdecznie pod uwagę to, że my mamy nasze własne problemy, własne wyzwania. Niestety, zostaliśmy zostawieni przez naszych przyjaciół po II wojnie światowej po złej stronie "żelaznej kurtyny". My dzisiaj musimy reformować nasze kraje zupełnie inaczej. Musimy walczyć ze zjawiskami, których wy, drodzy przyjaciele, czasami nie rozumiecie, albo nie do końca rozumiecie - mówił Morawiecki.

 

"Polskę i Rumunię zbliża wiele kwestii"

 

W trakcie swojego wystąpienia deklarował też, że "Polska wspiera ambicje Rumunii w zakresie przystąpienia do strefy Schengen". Do tych słów odniosła się Dancila, która powiedziała, że jej kraj liczy na stałe wsparcie Polski w przyłączeniu Rumunii do strefy Schengen.

 

Podkreśliła też, że Rumunia jest w pełni zaangażowana w promocję perspektywy europejskiej dla krajów z sąsiedztwa. Zaznaczyła, że Polskę i Rumunię zbliża wiele kwestii z agendy europejskiej oraz w szerszej perspektywie - międzynarodowej.

 

Zadeklarowała też, że chciałaby pogłębienia współpracy gospodarczej z Polską. Jak zauważyła, odnotowano tendencję wzrostową w polsko-rumuńskich stosunkach gospodarczych i handlowych. - Musimy wesprzeć to pozytywne zjawisko. W tym celu zorganizujemy w Bukareszcie forum gospodarcze, które będzie wyrażeniem naszej woli pogłębienia stosunków dwustronnych w tym zakresie - zapowiedziała Dancila.

 

Uzgodniliśmy, że będziemy okresowo organizować konsultacje międzyrządowe - poinformowała dodając, że zaprosiła Morawieckiego na kolejne konsultacje, które zaplanowane są w Rumunii.

 

Przed konferencją prasową premierów została podpisana umowa między rządem Polski a rządem Rumunii o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscach pamięci. Ze strony polskiej podpisał ją wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, rumuńskiej - szef resortu obrony narodowej Mihai-Viorel Fifor.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie