Kwestia stałego stacjonowania wojsk USA w Polsce w projekcie ustawy o budżecie Pentagonu

Świat
Kwestia stałego stacjonowania wojsk USA w Polsce w projekcie ustawy o budżecie Pentagonu
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/The U.S. Army

Ian Brzezinski (syn Zbigniewa Brzezińskiego) zwrócił na Twitterze uwagę, że w przyjętym przez komisję sił zbrojnych Senatu USA projekcie ustawy o budżecie Pentagonu zawarte jest wezwanie ministra obrony, by poinformował o "możliwości i celowości stałego stacjonowania w Polsce brygadowej grupy bojowej USA".

Brzezinski zamieścił link do informacji senackiej komisji o skierowaniu większością głosów 25-2 pod obrady Senatu projektu ustawy w sprawie budżetu resortu obrony (National Defense Authorization Act - NDAA) na rok finansowy 2019. Wezwanie ministra obrony do przedstawienia informacji ws. brygadowej grupy bojowej USA w Polsce jest zawarte jako jeden z punktów w części projektu ustawy dotyczącej odstraszania chińskiej i rosyjskiej agresji.

 

 

Wielonarodowe bataliony NATO

 

Po aneksji przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 r. Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie (European Reassurance Initiative - ERI), której częścią jest operacja Atlantic Resolve, mająca zapewnić rotacyjną, trwałą obecność sił USA także w Europie, także w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały znaczące siły USA. Kolejne zmiany następują tak, by nie było między nimi przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły. Amerykański element dowodzenia misją został w maju 2017 r. przeniesiony z Niemiec do Poznania.

 

W ramach wzmocnienia wschodnich obrzeży NATO w regionie rozmieszczono także wielonarodowe bataliony NATO.

 

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa USA została rozlokowana w Polsce na początku 2017 roku.

 

Był podsekretarzem obrony w administracji Busha

 

Brygadowa grupa bojowa liczy ok. 3,5 tys. ludzi i dysponuje 400 pojazdami gąsienicowymi i ponad 900 kołowymi, w tym czołgami M1A2 Abrams, samobieżnymi haubicami Paladin, samochodami Humvee i bojowymi wozami piechoty Bradley.

 

Ian Brzezinski jest obecnie ekspertem think tanku Atlantic Council. Kieruje firmą konsultingową Brzezinski Group doradzającą w zakresie strategii finansowej, energetycznej i obronnej. W latach 2001-2005 był podsekretarzem obrony w administracji prezydenta USA George'a W. Busha.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie