Europejski kraj może mieć nową nazwę. Zmiana rozwiązałaby 27-letni spór

Świat
Europejski kraj może mieć nową nazwę. Zmiana rozwiązałaby 27-letni spór
Flickr/Luca Conti
Skopje

Szefowie MSZ Grecji i Macedonii, Nikos Kodzias i Nikoła Dimitrow, w czwartek i piątek spotkają się w Nowym Jorku ze specjalnym wysłannikiem ONZ w ramach starań o rozwiązanie sporu między Atenami i Skopje o nazwę Macedonii - podały w niedzielę MSZ obu krajów.

Według internetowego wydania greckiego dziennika "To vima" spotkanie to będzie prawdopodobnie ostatnią szansą na osiągnięcie porozumienia.

 

Jak podały greckie media, w sobotę Ateny nieoficjalnie odrzucił najnowszą propozycję Macedonii w sprawie nowej nazwy kraju - Republika Ilinden Macedonii. W rozmowach powróciły poprzednie dwie propozycje, przewidujące dodanie do nazwy Republika Macedonii określenia "nowa" lub "północna".

 

Mimo to w niedzielę rząd macedoński bronił najnowszej propozycji. Miałaby ona "rzeczywistą szansę pojednania" i nie zawierałaby w sobie żadnych roszczeń terytorialnych - argumentowano.

 

Powstanie ilindeńskie

 

Ilinden to w języku macedońskim dzień św. Eliasza, święto obchodzone w Macedonii 2 sierpnia.

 

Dzień ten jest dla Macedonii ważny z dwóch powodów - wiąże się z tzw. powstaniem ilindeńskim, które wybuchło 2 sierpnia 1903 roku przeciw imperium osmańskiemu w należących wówczas do niego regionach Macedonia i Tracja, oraz z datą 2 sierpnia 1944 roku, gdy w monastyrze Prohora Pczinjskiego na terenie dzisiejszej Serbii ogłoszono państwowość Macedonii.

 

Blokada członkostwa w UE i NATO

 

Wysiłki Grecji i Macedonii w sprawie zakończenia sporu o nazwę tej ostatniej, który blokuje Macedonii przystąpienie do NATO i UE, pozostają bezowocne od 1991 roku, gdy to małe państwo bałkańskie uzyskało niepodległość.

 

Zdaniem Aten używanie nazwy Macedonia przez Skopje kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia, której ośrodkiem administracyjnym są Saloniki.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie