Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów na prezydentów Torunia i Bydgoszczy

Polska
Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów na prezydentów Torunia i Bydgoszczy
PAP/Tytus Żmijewski

Szef kujawsko-pomorskiej Platformy Obywatelskiej i poseł Tomasz Lenz będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia - ogłoszono w sobotę podczas konwencji samorządowej w tym mieście. Z kolei kandydatem PO i Nowoczesnej w Bydgoszczy będzie urzędujący prezydent Rafał Bruski (PO). Polityk rządzi miastem od dwóch kadencji.

Obie partie zadeklarowały też w Toruniu współpracę w wyborach samorządowych w zakresie: kandydata na urząd prezydenta Bydgoszczy, wspólnej listy w wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz rad miast Torunia i Bydgoszczy.

 

- Toruń ma 198 tysięcy mieszkańców i tyle jest powodów, żebym kandydował. Od dzisiaj zakasujemy rękawy i bierzemy się do pracy. Te wybory wygramy w Toruniu - również w Bydgoszczy, Włocławku i Grudziądzu. Idziemy po zwycięstwo - mówił podczas konwencji Lenz.

 

Lenz ma 49 lat. Od 2005 r. jest posłem z okręgu toruńskiego, obecnie zasiada w Komisji Spraw Zagranicznych. Wcześniej zajmował się działalnością gospodarczą w branży internetowej, poligraficznej i reklamowej; jest jednym z najdłużej sprawujących funkcję przewodniczącego regionu Platformy Obywatelskiej w kraju.

 

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach na urząd prezydenta Torunia będzie wiceprezydent miasta z tej partii Zbigniew Rasielewski. Sprawujący funkcję prezydenta Torunia nieprzerwanie od 2002 roku Michał Zaleski nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ubiegania się o reelekcję.

 

Pracował jako nawigator 

 

Z kolei w Bydgoszczy oficjalne poparcie dla Bruskiego ogłosili w sobotę przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

Bruski urodził się w 1962 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni oraz studiów licencjackich z zakresu finansów i bankowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe rachunkowości i finansów na poznańskiej Akademii Ekonomicznej i prawa podatkowego na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

 

Na początku kariery zawodowej przez sześć lata pracował jako nawigator na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Później wrócił do Bydgoszczy, gdzie pracował w urzędzie kontroli skarbowej i przez niespełna rok prowadził własną kancelarię doradztwa podatkowego.

 

Latos kandydatem PiS

 

W latach 2006-07 był zastępcą prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialnym za strategię i rozwój miasta, pozyskiwanie środków europejskich, obsługę inwestorów oraz edukację i sport. Przez kolejne trzy lata był wojewodą kujawsko-pomorskim. Prezydentem miasta jest nieprzerwanie od 2010 roku.

 

Prawo i Sprawiedliwość wskazało przed miesiącem, jako kandydata na urząd prezydenta Bydgoszczy posła Tomasza Latosa, zasiadającego w Sejmie od 2005 roku.

 

PAP

paw/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie