PO chce odwołania małopolskiej kurator oświaty. "Skandaliczne wypowiedzi, ksenofobiczna postawa"

Polska
PO chce odwołania małopolskiej kurator oświaty. "Skandaliczne wypowiedzi, ksenofobiczna postawa"
kuratorium.krakow.pl
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Posłanki PO zapowiedziały w piątek złożenie wniosku do minister edukacji Anny Zalewskiej o odwołanie ze stanowiska małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. - Nie życzymy sobie, by osoba o ksenofobicznych poglądach, która obraża innych była małopolskim kuratorem oświaty - mówiły.

Urszula Augustyn (PO) poinformowała na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że wniosek i petycja o odwołanie Barbary Nowak, która znajdowała się w internecie została podpisana przez 1744 osoby.

 

- Ale zebraliśmy także fizycznie, ręcznie 1109 podpisów, a więc mamy prawie 3 tys. głosów poparcia dla odwołania kobiety, która wykazuje się wyjątkową szkodliwością - dodała posłanka.

 

Jak podkreśliła, Barbara Nowak zasłynęła wieloma skandalicznymi wpisami na Twitterze. - Swoimi skandalicznymi wypowiedziami, swoją ksenofobiczną postawą, wtedy kiedy mówiła o tym, kto może, kto powinien odprowadzać zwiedzających po muzeum Auschwitz, wtedy już wywołała swoją postawą burzę - mówiła Augustyn.

 

"Dziś obca, a nie polska narracja króluje w Auschwitz!"


W marcu br. posłowie Nowoczesnej skierowali podobny wniosek skierowany do Anny Zalewskiej o odwołanie Barbary Nowak. W piśmie do minister edukacji wskazali jej wpis z 24 lutego na Twitterze: "Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni oprowadzać tylko polscy licencjonowani przez IPN przewodnicy. Dziś obca, a nie polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!".

 

Posłowie przywołali też fakt, że w niespełna tydzień po tym wpisie na drzwiach mieszkania Włocha, przewodnika po Muzeum Auschwitz, nieznani sprawcy narysowali gwiazdę Dawida oraz napis "Polska dla Polaków”, a na ścianie obok - "Auswitz for Poland guide!". Sprawę tę bada policja. Sprawców na razie nie zatrzymano.

 

 

"Osoba partyjnie zaangażowana"


Augustyn zaznaczyła, że każda kolejna wypowiedź małopolskiej kurator jest "skandaliczna". - Nie życzymy sobie, aby taka osoba partyjnie zaangażowana, osoba o ksenofobicznych poglądach, która obraża innych była małopolskim kuratorem oświaty - oświadczyła posłanka.

 

 

Zdaniem Krystyny Szumilas (PO) Barbara Nowak dołączyła do "niechlubnego" grona posłów PiS: Stanisława Pięty, Bernadetty Krynickiej i Jacka Żalka obrażając strajkujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych.

 

Posłanka nawiązała do opublikowanego przez Barbarę Nowak obrazka na Twitterze, który przedstawiał kobietę pchającą wózek inwalidzki, trzymającą w ręku nóż z ogromnym sercem z napisem "Moje kochane dziecko".

 

Na obrazku widniał też napis: "W Sejmie dzieci płacą swoim zdrowiem za pomysły rodziców" oraz: "Proszę #RzecznikPrawDziecka aby zajął stanowisko w tej sprawie". Jak mówiła Szumilas Tweet ten został przez Barbarę Nowak w niedługim czasie usunięty.

 

"Niegodne postawy człowieka"


Zdaniem posłanki PO małopolska kurator powinna stanąć po stronie niepełnosprawnych i ich rodziców. - A nie przedstawiać rodziców z nożem zamiast z sercem. To jest niegodne postawy człowieka. To jest niegodne kuratora oświaty - stwierdziła Szumilas. Jak dodała, Barbara Nowak powinna przeprosić rodziców, którzy - jak mówiła - "z wielką miłością, czułością i oddaniem zajmują się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi".

 

W Sejmie, od 18 kwietnia, trwa protest rodziców i opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie