KE chce chronić europejskie firmy przed amerykańskimi sankcjami na Iran. Uruchomi "status blokujący"

Świat
KE chce chronić europejskie firmy przed amerykańskimi sankcjami na Iran. Uruchomi "status blokujący"
Polsat News

Komisja Europejska uruchomiła w piątek proces aktywacji tzw. statusu blokującego, czyli prawa, które ma chronić europejskie firmy przed amerykańskimi sankcjami na Iran. USA zapowiedziały ich wprowadzenie, zrywając umowę nuklearną mocarstw z Teheranem.

"Tak długo, jak Iran będzie respektował podjęte zobowiązania, Unia Europejska będzie podtrzymywać umowę, którą sama współtworzyła - umowę, która została jednogłośnie ratyfikowana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i która jest niezbędna do utrzymania pokoju w regionie i na świecie. Sankcje USA nie pozostaną bez skutków. Jako Komisja i cała Unia Europejska mamy obowiązek uczynić wszystko, by chronić nasze firmy, a zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa" - oświadczył w piątek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

Tzw. status blokujący to rozporządzenie z 1996 r. zabezpieczające przed skutkami eksterytorialnego stosowania ustawodawstwa przyjętego przez państwo trzecie oraz działaniami z niego wynikającymi. KE zaktualizowała tekst prawny tak, żeby dostosować go do amerykańskich sankcji na Iran.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie