Kary finansowe dla dwóch Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych

Biznes
Kary finansowe dla dwóch Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych
Polsat News

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na Eques Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. karę pieniężną w wysokości 300 tysięcy złotych, a na Provide Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA karę pieniężną w wysokości 30 tysięcy zł - wynika z komunikatu po piątkowym posiedzeniu KNF.

Kara 300 tys. zł nałożona na Eques Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. spowodowana została, jak wynika z komunikatu, naruszeniem przez Eques Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi "w związku przekroczeniem ograniczenia inwestycyjnego wynikającego z w/w przepisu prawa w okresie od IV kwartału 2013 r. do IV kwartału 2015 roku".

 

Chodzi o, jak wyjaśnia KNF w komunikacie, niewłaściwą kwalifikację obligacji, wyemitowanych przez podmioty, których akcje były przedmiotem obrotu w alternatywnym systemie obrotu, tj. NewConnect oraz obligacji wyemitowanych przez podmioty zarządzające sekurytyzowanymi wierzytelnościami funduszy inwestycyjnych. "Odmienna kwalifikacja w/w instrumentów przez Towarzystwo spowodowała przekroczenie ograniczenia inwestycyjnego, o którym mowa w art. 93 ust. 1 pkt 5 ustawy o funduszach inwestycyjnych przez subfundusze wydzielone w ramach Eques Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego zarządzanego przez Eques Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A." - głosi komunikat.

 

Z kolei kara 30 tys. zł, nałożona na Provide Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, wynika z naruszenia przez to Towarzystwo ustawy o funduszach inwestycyjnych, "poprzez pozostawanie jedynym uczestnikiem Provide Wind Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych dłużej niż przez okres 6 miesięcy", a także "poprzez brak podjęcia czynności w zakresie likwidacji Provide Wind Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych, w związku z upływem 6-miesięcznego okresu, przez który Towarzystwo pozostawało jedynym uczestnikiem tego funduszu".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie