Tusk: to bardzo poważny spór o to, czy Polska będzie praworządnym krajem
- To nie jest pojedynek między polskim rządem a KE; to jest bardzo poważny spór o to, czy Polska będzie praworządnym krajem, czy nie - powiedział w czwartek dziennikarzom w Sofii po szczycie UE szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
- W ogóle nie oczekuję, żeby polski rząd ustępował przed jakimkolwiek ciałem, w tym przed Komisją Europejską. Bardzo bym chciał, żeby polski rząd umiał ustąpić wobec oczywistych oczekiwań właściwie wszystkich ludzi w Europie, czy prawie wszystkich ludzi, ale przede wszystkim w kraju, żeby naprawić te rzeczy, które wzbudziły tyle niepokoju i w Polsce i Europie, jeśli chodzi o sądownictwo, Trybunał Konstytucyjny etc. - powiedział Tusk dziennikarzom.
- To nie jest pojedynek między polskim rządem a KE. To jest bardzo poważny spór o to, czy Polska będzie praworządnym krajem, czy nie - dodał.
Powiedział, że ciągle liczy na kompromis między KE a polskim rządem. - Kompromis jest zawsze lepszy - zaznaczył.
"Cieszę się, że dostrzegane są pozytywne zmiany"
W środę i czwartek w kuluarach szczytu w Sofii doszło do dwóch spotkań premiera Mateusza Morawieckiego z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem. Jak powiedział Morawiecki na konferencji po szczycie w Sofii, w czwartkowej rozmowie z szefem KE zaznaczył, że poprzez rozwiązania, które niedługo wejdą w życie, Polska okazała znaczące wyjście naprzeciw oczekiwaniom Komisji przy jednoczesnym zachowaniu możliwości reformy wymiaru sprawiedliwości.
- Powiedziałem, że my poprzez wdrożenie pewnych nowych zasad, które nie istniały wcześniej, mianowicie losowa dystrybucja spraw przez prezesów sądów wśród sędziów danego sądu i zakaz przesuwania sędziów pomiędzy wydziałami, znacząco podnieśliśmy niezawisłość całego aparatu sądowego - oświadczył premier. Morawiecki wyraził też zadowolenie z faktu, że Komisja Europejska dostrzega pozytywne zmiany wprowadzone w polskim sądownictwie. - Cieszę się, że dostrzegane są pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, które zaprezentowaliśmy Komisji Europejskiej - podkreślił.
"Postęp jest, ale niewystarczający"
W środę Juncker ocenił na konferencji prasowej w Brukseli, że Polska dokonała postępu w sprawie praworządności, ale jest on jeszcze niewystarczający. Zaznaczył przy tym, że jest optymistą w sprawie negocjacji z Warszawą.
- Moje stosunki z polskim premierem są tak dobre, jak to tylko możliwe. Uważam, że Polska poczyniła postęp, jeszcze niewystarczający, ale prowadzimy dyskusje i negocjacje, które muszą zakończyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jestem optymistą - powiedział szef KE.
Według źródeł KE politycy na czwartkowym spotkaniu zdecydowali o kontynuowaniu dialogu Polski z Komisją ws. praworządności.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze