Rondo nie może nosić imienia Gierka, bo ten jest "symbolem komunizmu". Tak zdecydował sąd

Polska
Rondo nie może nosić imienia Gierka, bo ten jest "symbolem komunizmu". Tak zdecydował sąd
Google Street View

Zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego w sprawie zmiany nazwy ronda im. Edwarda Gierka w Sosnowcu było zgodne z prawem, Gierek był symbolem komunizmu - uznał w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Oddalił skargę samorządu Sosnowca w tej sprawie, uznając ją za nieuzasadnioną.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną zarządzenie zastępcze ws. zmiany nazwy ronda im. Edwarda Gierka wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podpisał 13 grudnia ub. roku. Dotyczy sosnowieckiego ronda u zbiegu ulic Ostrogórskiej, Henryka Sienkiewicza, l Maja i Stanisława Małachowskiego. Nosiło ono imię Gierka od maja 2002 r.

 

Sędzia Małgorzata Walentek wskazała, że samorząd ma co prawda prawo do nadawania nazw placom i ulicom, jednak swobodę działania gminy wyznaczają granice prawa, które może ograniczać samodzielność gminy. Te w tym przypadku wyznaczyła tzw. ustawa dekomunizacyjna.

 

- Niewątpliwie tutaj wykazano, że osoba Edwarda Gierka stanowi symbol komunizmu - powiedziała sędzia. Przypomniała, że był I sekretarzem KC PZPR, a zatem był przedstawicielem najwyższego organu komunistycznej partii.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie