"Czuję się bezradny". Szef PKW o działaniach kandydatów na prezydentów miast

Polska
"Czuję się bezradny". Szef PKW o działaniach kandydatów na prezydentów miast
Polsat News

- Nie można zabronić posłom czy senatorom spotykania się z wyborcami, jednak istnieje cienka linia między rozmową a kampanią wyborczą; w pewnym sensie czuję się bezradny - powiedział szef PKW Wojciech Hermeliński, odnosząc się do działalności kandydatów na prezydentów miast w wyborach samorządowych.

Hermeliński powiedział w czwartek w Radiowej Jedynce, że nie można zabronić posłom czy senatorom spotykania się z wyborcami, jednak istnieje cienka linia między rozmową a kampanią wyborczą. - Jeżeli w tej rozmowie pojawiają się jakieś obietnice, co do pewnych działań, przyszłości - jeżeli ten potencjalny kandydat zostanie prezydentem, burmistrzem, wójtem - no to wtedy już trudno mówić o zwykłej rozmowie - zaznaczył szef PKW.

 

Przyznał, że w pewnym sensie czuje się bezradny. Jego zdaniem niepoważnie może wyglądać, że PKW od lat apeluje do kandydatów z zaczekaniem na kampanię do czasu zarządzenia wyborów.

 

"W lokalach wyborczych nie może być kamer"

 

Szef PKW pytany, czy nie ma pilnej konieczności nowelizacji przepisów wyborczych zwrócił uwagę, że nowela Kodeksu wyborczego wprowadziła obowiązek transmisji z lokali wyborczych. - Natomiast wchodzące w życie 25 maja rozporządzenie RODO tę możliwość w zasadzie wyklucza - podkreślił.

 

- Zgodnie z RODO (w lokalach wyborczych) nie może być kamer, ponieważ one naruszają prawo do prywatności wyborców. Taka z resztą jest jednoznaczna opinia, którą otrzymaliśmy od GIODO, który w tej opinii podnosi, że ujawnianie twarzy wyborców, tworzenie jakiegoś archiwum twarzy grozi konsekwencjami. Profilowanie, czy wykorzystywanie do innych niewiadomych celów - jest to naruszenie prawa do prywatności. Tak przynajmniej twierdzi GIODO i my się z tym zgadzamy - podkreślił Hermeliński.

 

Dopytywany kto finansuje prekampanię kandydatów na prezydentów miast, powiedział: "nie wiemy i nie mamy żadnych podstaw żeby to badać". Według szefa PKW dobrze byłoby, rozszerzyć rygory finansowe dotyczące kampanii wyborczej i objąć nimi okres od momentu kiedy partia wskaże swoich kandydatów, żeby mieć jasność z jakich źródeł pochodzą fundusze na prekampanię.

 

Organizują konferencje

 

Kandydaci na prezydenta Warszawy: PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski oraz Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, organizują konferencje prasowe dotyczące ich propozycji dla stolicy; są także aktywni w mediach społecznościowych.

 

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie