Muzeum zaprezentowało nowo odkryty obraz Rembrandta. O dziele nie zachowała się żadna informacja

Kultura
Muzeum zaprezentowało nowo odkryty obraz Rembrandta. O dziele nie zachowała się żadna informacja
PAP/EPA/Koen Van Weel

"Portret młodego dżentelmena" został zaprezentowany w środę w muzeum Hermitage Amsterdam. Jest to pierwszy odkryty obraz Rembrandta od 1974 r. Dzieło będzie można oglądać w amsterdamskim muzeum przez miesiąc. To zasługa Jana Sixa, marszanda, któremu sposób wykonania portretu skojarzył się z obrazami słynnego malarza. Autorstwo potwierdzili eksperci.

Holenderski handlarz dzieł sztuki Jan Six dokonał odkrycia życia w jednym z domów aukcyjnych w 2016 r. - napisał Reuters, podkreślając, że "dostrzegł rękę Rembrandta w nieznanym obrazie, który pozostawał niezauważony przez cztery wieki".

 

Z pomocą anonimowego inwestora Six kupił namalowany ok. 1634 r. "Portret młodego dżentelmena" po okazyjnej cenie 185 tys. dol. podczas aukcji Christie's w Londynie.

 

- Odnalezienie obrazu Rembrandta jest niesamowitym uczuciem - powiedział Six agencji Reutera.

 

Holender ma szczególny stosunek do Rembrandta, bowiem - jak podaje Reuters - "dorastał w domu wypełnionym klasycznymi holenderskimi dziełami sztuki, m.in. portretem, na którym Rembrandt namalował jednego z jego przodków, byłego burmistrza Amsterdamu, który nazywał się także Jan Six".

 

Kluczowy był kołnierz

 

Jak informuje Reuters, "dzięki znajomości dzieł artysty i sztuki tego okresu, Six zauważył szczególny rodzaj kołnierza (...), który był w modzie tylko przez krótki czas ok. 1633 r.". Był on namalowany na płótnie w stylu, który praktykował ówcześnie tylko Rembrandt.

 

Następnie znawca prac holenderskich i flamandzkich starych mistrzów spędził 18 miesięcy na badaniach, które miały potwierdzić autorstwo Rembrandta. Weryfikacji autorstwa dokonał przy użyciu technik rentgenowskich i analizy próbek farb.

 

Autorstwo zakupionego przez 39-letniego Sixa płótna potwierdziło również ponad tuzin ekspertów w dziedzinie prac Rembrandta, w tym np. były kierownik "The Rembrandt Research Project", który spędził ponad rok weryfikując autorstwo "Portretu młodego dżentelmena".

 

Jan Six zrobił sobie "selfie" z obrazem. 

 

PAP/EPA/Koen Van Weel

 

 

Żadnej informacji o dziele

 

Dotąd o istnieniu tego obrazu nie wiedziano, ponieważ nie było o nim żadnej wzmianki w literaturze przedmiotowej i w źródłach z epoki Rembrandta.

 

Jan Six utrzymuje, że "dokładnie wiedział, co zobaczył podczas aukcji Christie's". - Ujrzałem tak wiele szczegółów wskazujących w kierunku Rembrandta, że byłem całkowicie przekonany - powiedział.

 

Uważa się, że nowo odkryty obraz Rembrandta, który ma mniej niż jeden metr wysokości, został najprawdopodobniej namalowany, gdy artysta miał 28 lat. Eksperci twierdzą, że "prawie na pewno wycięto go z większego obrazu, który prawdopodobnie przedstawiał żonę młodego człowieka".

 

Six zapowiedział, że obecnie "będzie próbował znaleźć nabywcę na swoje odkrycie", ale odmówił spekulacji na temat wartości obrazu.

 

PAP/EPA/Koen Van Weel

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie