"Najbogatszym podmiotem jest państwo. Niech się opodatkuje". Kukiz o daninie solidarnościowej

Polska

W programie "Wydarzenia i opinie" Paweł Kukiz powiedział, że rząd - wbrew temu co mówią ministrowie - nie spełnił postulatów protestujących w sejmie niepełnosprawnych i ich opiekunów. Lider Kukiz'15 skrytykował również pomysł podatku dla najlepiej zarabiających i wskazał, gdzie jego zdaniem rząd powinien szukać pieniędzy. 

- Nazywanie solidarnościowym jakiegoś zdarzenia, które z natury rzeczy dzieli ludzi na biednych i bogatych, jest absurdem samym w sobie. Słowo "solidarność" nie pasuje do podziału – podkreślił Kukiz w rozmowie z Dorotą Gawryluk.

 

"Proponuję, żeby posłowie również dostawali uposażenie w naturze, w postaci wódki i papierosów"

 

- Ja chciałbym przypomnieć, że najbogatszym podmiotem jest państwo. Niech państwo się opodatkuje, niech szuka oszczędności u siebie, w spółkach skarbu państwa, w subwencjach partyjnych, w gabinetach politycznych, w powiatowych urzędach pracy, w przerośniętej liczbie powiatów – dodał lider Kukiz’15.

 

Gość Doroty Gawryluk odniósł się również do propozycji rządu dotyczących pomocy niepełnoprawnym protestującym w Sejmie.

 

- Z tego, co do tej pory niepełnosprawni otrzymali, to jest podwyżka renty o 100 złotych brutto. Natomiast jakieś deklaracje, że będą w naturze dostawać te kolejne 500 złotych... To ja proponuję, żeby posłowie również dostawali uposażenie w naturze, w postaci wódki i papierosów na przykład – powiedział Kukiz.

 

"Jesteśmy zwolennikami rozpisania referendum przy okazji wyborów samorządowych"

 

Kukiz powiedział w Polsat News, że jego ugrupowanie jest w kontakcie z Kancelarią Prezydenta RP w sprawie referendum konsultacyjnego.

 

Na pytanie, czy będzie wspierał prezydenta Andrzeja Dudę w tej kwestii, odparł: "z całą pewnością". W jego ocenie prezydent "być może straci" na tej inicjatywie, ale - jak podkreślił - "naród na pewno na tym nie straci".

 

Dodał też, że Kukiz'15 opowiada się za przeprowadzeniem referendum podczas wyborów samorządowych. - Jesteśmy zwolennikami rozpisania tego referendum przy okazji wyborów samorządowych po to, by frekwencja była wyższa - powiedział.

 

Kukiz wyraził pogląd, że obecny ustrój "powoduje to, iż ludzie nie interesują się absolutnie tym, co dzieje się w polityce". - Zostali nauczeni, że na tę politykę nie mają wpływu - mówił. Według lidera Kukiz'15 demokracja w Polsce trwa przez "kilkanaście godzin, raz na cztery lata, kiedy obywatel idzie do urny wyborczej i wrzuca głos na tego, kto go będzie gnębił mniej lub bardziej".

 

Ocenił też, że w żadnej partii nie byłoby zainteresowania referendum, ponieważ "partie są zainteresowane taką konstrukcją ustrojową, w której mają władzę absolutną".

 

Inicjatywa prezydenta

 

Prezydent podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji święta Konstytucji 3 Maja zapowiedział, że złoży w Senacie wniosek, by referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada.

 

Prezydent ogłosił inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji 3 maja ub.r. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

 

W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości. O swoich wątpliwościach dot. terminu referendum wielokrotnie wypowiadał się również marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

 

Kongres w Warszawie

 

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

 

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 

Niedawno na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się kongres "Wspólnie o konstytucji na Narodowym", w którym udział wziął m.in. prezydent. Kongres stanowił podsumowanie dotychczasowych, organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP spotkań regionalnych dot. referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. W trakcie kongresu prezydent ogłosił zakończenie pierwszego etapu debaty przedreferendalnej.

 

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie