Jurgiel: Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany

Polska
Jurgiel: Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany
PAP/Jacek Bednarczyk

- Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. - Zgłosiłem ten problem na wtorkowym posiedzeniu rządu - dodał.

Jurgiel w TVP powiedział, że obecnie jednym z głównych problemów rolników jest sprawa dzików i prawa łowieckiego. - Dla rolników nie jest zrozumiałe, że Polski Związek Łowiecki nie może się z tym uporać - powiedział.

 

- Mój wniosek jest taki, żeby jednak zmienić zasady funkcjonowania Polskiego Związku Łowieckiego. Uważam, że powinien on zostać rozwiązany - poinformował. Dodał, że w Niemczech jest ponad 30 stowarzyszeń, "które w sposób rynkowy dzierżawią obwody i tam problemów nie ma".

 

Jurgiel powiedział, że "nie jest to moje bezpośrednie zadanie w rządzie, ale dziś na rządzie zgłosiłem, aby to uregulować".

 

"Polski Związek Łowiecki nie pomaga w walce z ASF"

 

Jurgiel już pod koniec kwietnia mówił, że "Polski Związek Łowiecki nie pomaga w walce z ASF u dzików i to jest jeden z powodów rozprzestrzeniania się tej choroby". - Jeśli chodzi o dziki, to Polski Związek Łowiecki nam nie pomagał i nie pomaga dalej - mówił.

 

Jego zdaniem to organizacja działająca jako stowarzyszenie, więc nie można jej zmusić do działań. - To jest jeden z powodów tego, że ASF u dzików rozprzestrzenia się w kraju - mówił minister.

 

Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania epizootii wykryto w Polsce 1942 przypadków u dzików oraz 108 ognisk u świń. Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie