Grupa wyłudzająca VAT rozbita. Pozorowała obrót m.in. obuwiem i odzieżą

Polska

Policjanci z CBŚP z Rzeszowa wspólnie z funkcjonariuszami KAS z Podkarpacia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała podatek VAT. Zatrzymano siedem osób. Skarb Państwa mógł na działalności grupy stracić co najmniej 15 mln zł.

- Osoby podejrzane o udział w grupie zostały zatrzymane na terenie województwa podkarpackiego i mazowieckiego - poinformowała rzeczniczka prasowa CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

 

- Tam też przeszukano kilkadziesiąt miejsc, zabezpieczając przy tym dokumentację finansowo-księgową oraz elektroniczne nośniki pamięci - dodała.

 

Fikcyjne faktury

 

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy poprzez kontrolowane przez siebie podmioty gospodarcze w latach 2014-2017 pozorowali obrót towarem, głównie obuwiem, odzieżą oraz materiałami pirotechnicznymi.

  

Jak zaznaczyła rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie st. rachm. Edyta Chabowska, zakup towaru na terenie kraju dokumentowany był fikcyjnymi fakturami.

 

- Następnie po "przepuszczeniu" przez kolejne podmioty towar według dokumentów miał opuszczać terytorium Unii Europejskiej w procedurze eksportu z zastosowaniem zerowej stawki VAT. Następnie podmioty działające w grupie zwracały się o zwrot podatku, który nie został zapłacony na wcześniejszych etapach obrotu - wyjaśniła Chabowska.

 

Skarb Państwa w związku z tym procederem mógł stracić co najmniej 15 mln zł. W podmiotach objętych śledztwem wszczęte zostało kilkadziesiąt kontroli celno-skarbowych.

 

Areszt dla trzech osób

 

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Krośnie (Podkarpackie). Wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy w Krośnie zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy. Pozostałe cztery osoby zostały objęte dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju i poręczeniem majątkowym w łącznej kwocie 140 tys. zł.

 

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie na łączną kwotę 425 tys. zł.

 

Jak podkreślają śledczy, sprawa wciąż jest rozwojowa.

 

PAP

mta/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze