Awaria przepompowni w Gdańsku. Ścieki wlewane są do Motławy. Władze zakazały kąpieli w morzu

Polska

Po awarii przepompowni ścieków obsługującej dużą część Gdańska i Sopot, spółka świadcząca usługi wodociągowo-kanalizacyjne prowadzi zrzut ścieków do Motławy. Decyzję podjęto, by uniknąć zalania nieczystościami domów i ulic. Władze miasta zaapelowały o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody. Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarekomendowała zakaz korzystania z kąpielisk.

O rozpoczęciu awaryjnego zrzutu ścieków do Motławy poinformowała we wtorek wczesnym popołudniem rzecznik prasowa Saur Neptun Gdańsk (SNG) Magdalena Rusakiewicz. W komunikacie wyjaśniła, że decyzję taką podjęto, by "ograniczyć zastój ścieków, które dopływają do przepompowni z dolnego tarasu Gdańska".

 

- Dzięki podjętym działaniom nastąpił wzrost przepustowości systemu ściekowego odbierającego zanieczyszczania - poinformowała też rzecznik dodając, że awaryjny zrzut ścieków do Motławy "zminimalizuje ryzyko cofania się ścieków i wystąpienia podtopień" w gdańskich dzielnicach Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Dolne Miasto i Śródmieście.

 

"Ścieki mogły cofnąć się do naszych domów"

 

To właśnie z tych dzielnic odbiera ścieki przepompownia na Ołowiance. Z nieznanej przyczyny we wtorek przed południem doszło do zalania komory pomp i urządzenia przestały działać. - Późnym wieczorem, po wypompowaniu ścieków z komory pomp, spodziewane jest zdiagnozowanie przyczyn awarii i natychmiastowe podjęcie działań naprawczych - poinformowała też Rusakiewicz. 

 

Według ustaleń reportera Polsat News naprawa ma nastąpić około godz. 22.

 

- Jest to o tyle poważna sytuacja, że przepompownia na ołowiance jest bardzo dużą przepompownią i odbiera ścieki z ok. 60 proc. powierzchni miasta Gdańska. Stanęły pompy, co oznacza, że ścieki zaczęły się gromadzić, zamiast być dalej transportowane do oczyszczalni i pojawił się problem, bo te spiętrzenie groziło tym, że te ścieki w którymś momencie cofną się do kanalizacji i do naszych domów - powiedziała w rozmowie z Polsat News Rusakiewicz.

 

Apel o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody

 

Dodała, że w związku z awarią zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, a Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna "zarekomendowała prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk". 

 

- Ze względów środowiskowych apelujemy do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych - podała też Rusakiewicz.

 

PAP, Polsat News, polsatnews.pl

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie