Wybory w Iraku: niepełne wyniki wskazują na porażkę premiera

Świat
Wybory w Iraku: niepełne wyniki wskazują na porażkę premiera
PAP/EPA/MURTAJA LATEEF

Iracka Niezależna Wysoka Komisja Wyborcza ogłosiła w niedzielę o północy czasu miejscowego wyniki wyborów w 10. z 18. prowincji. Wbrew podawanym wcześniej przez irackie media wynikom nieoficjalnym, premier Abadi przegrał wybory, a na czele jest Sairun i al-Fatah.

Sairun zajął pierwsze miejsce w Bagdadzie, natomiast al-Fatah drugie, podczas gdy kierowany przez premiera Hajdara Dżawwada al-Abadiego blok al-Nasr dopiero piąte. Sairun to koalicja komunistów i zwolenników Muktady as-Sadra, natomiast al-Fatah to koalicja stworzona przez szyickie Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMU).

 

Sairun wygrał też w prowincjach Mutana oraz Zi Kar, natomiast w prowincjach Babil, Basra, Karbala i Kadisija zajął drugie miejsce. Natomiast al-Fatah wygrał w tych prowincjach, w których Sairun zajął drugie miejsce, natomiast zajął drugie miejsce w prowincjach w których triumfował Sairun, a także w prowincji Dijala.

 

Świętowanie w Bagdadzie 

 

Blok al-Nasr zajął trzecie miejsce w sześciu prowincjach: Wasit, Babil, Karbala, Zi Kar, Basra i Kadisija, w pozostałych zaś uplasował się na dalszych pozycjach.

 

Komisja zastrzegła, że wyniki nie są ostateczne. W Bagdadzie po ogłoszeniu wyników rozpoczęło się świętowanie, a na placu Tahrir wystrzeliły sztuczne ognie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie