Sensacja ornitologiczna w Nysie. Zielone papugi zamieszkały w parku i doczekały się piskląt

Polska

W parku miejskim w Nysie (Opolskie) zaobserwowano lęg aleksandretty obrożnej. To pierwszy przypadek w Polsce, aby dziko żyjąca papuga znalazła partnera i wychowała młode. Według naukowców może to zwiastować inwazję tych ptaków. Aleksandretty na wolności żyją już m.in. w Belgii, Holandii i Niemczech i są tam poważnym problemem.

Te zielone papugi pochodzą z Afryki i Indii. Doskonale radzą sobie na wolności - są wszystkożerne, a zimą podbierają pokarm z miejskich karmników. Nie szkodzi im też mróz, nawet do -20 stopni Celsjusza.

 

W Polsce w ubiegłym roku populacja aleksandretty szacowana była na ok. 70 sztuk. Nigdy jednak nie udało się udokumentować lęgu. 

 

Do ostatniej niedzieli, kiedy to w Nysie dwóch amatorów ornitologii zaobserwowało i sfotografowało młode, niedawno wyklute pisklę papugi. Aleksandretty zajęły w Nysie dziuplę po dzięciole. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w dziupli znajdują się najprawdopodobniej dwa pisklęta.

Niszczą uprawy, przenoszą niebezpieczne choroby

 

Największa populacja aleksnadretty występuje w Wielkiej Brytanii. Liczy aż 20 tysięcy osobników. W Holandii i Niemczech papug jest ponad 6 tysięcy.

 

Aleksandretty postrzegane są jako szkodniki. Niszczą uprawy i plantacje, konkurują z rodzimymi ptakami o miejsca lęgowe. Mogą też roznosić niebezpieczne dla człowieka choroby.

 

Polsat News, polsatnews.pl, nto.pl

mr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie