7-dniowa żałoba w Jastrzębiu-Zdroju po tragedii w kopalni Zofiówka

Polska
7-dniowa żałoba w Jastrzębiu-Zdroju po tragedii w kopalni Zofiówka
Polsat News

Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman ogłosiła w poniedziałek w mieście 7-dniową żałobę w związku z tragedią w kopalni Zofiówka. W wyniku silnego wstrząsu zginęło tam czterech górników, a piąty wciąż jest poszukiwany przez ratowników.

Również prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Daniel Ozon ogłosił 7-dniową żałobę we wszystkich kopalniach i spółkach grupy kapitałowej JSW. Zatrudniająca ponad 20 tys. osób firma jest największym pracodawcą w ponad 85-tysięcznym Jastrzębiu-Zdroju.

 

Odwołano imprezy

 

"W związku z tragedią, jaka rozegrała się w kopalni Zofiówka, łącząc się w bólu z poszkodowanymi i rodzinami ofiar, ogłaszam żałobę na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój. Trwać będzie od 14 do 20 maja br." - poinformowała w poniedziałek prezydent miasta.

 

Na znak żałoby na budynkach użyteczności publicznej w Jastrzębiu-Zdroju wywieszono flagi z kirem, a przed jastrzębskim magistratem flagi zostały opuszczone do połowy masztu.

 

W okresie trwania żałoby odwołane zostały wszelkie imprezy o charakterze rozrywkowym, których organizatorem jest miasto Jastrzębie-Zdrój.

 

"Apeluję do instytucji, stowarzyszeń i mieszkańców Jastrzębia-Zdroju o zaniechanie organizowania lub ograniczenia w dniach żałoby imprez publicznych o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, rekreacyjnym i sportowym" - napisała Anna Hetman.

 

Akcja ratunkowa trwa dziesiątą dobę

 

 

W kopalni Zofiówka dziesiątą dobę trwa akcja ratunkowa. Minionej nocy lustro wody, na jaką natrafiono w penetrowanym wyrobisku, opadło na tyle, że ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach mogli częściowo spenetrować 20-metrowy chodnik oraz przodek H-2.

 

W chodnikach H-10 i H-2 w dalszym ciągu utrzymuje się woda na poziomie od 1 do 2 metrów, co uniemożliwia skuteczne poszukiwania.

Z inicjatywy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postawiło w stan gotowości zespoły poszukiwawcze z psami.

 

Do dyspozycji jest pies policyjny rasy owczarek belgijski, który jest wyszkolony do pracy w wodzie, natomiast psy straży pożarnej z Jastrzębia-Zdroju są specjalnie przygotowane do pracy w gruzowiskach i zawałach. W momencie, kiedy tylko warunki na to pozwolą, psy zostaną wpuszczone do penetracji chodnika.

 

W kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju od dziesięciu dni prowadzona jest akcja ratunkowa po silnym wstrząsie, do którego doszło tam w sobotę 5 maja. Tego dnia udało się uratować dwóch pracowników, dzień później odnaleziono ciała dwóch kolejnych, którzy stracili życie pod ziemią. Do dwóch następnych śmiertelnych ofiar udało się dotrzeć dopiero w sobotę i niedzielę, po tygodniu prowadzonej w ekstremalnych warunkach podziemnej akcji.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie