Tokio: po niemal 90 latach trzy kobiety otrzymały pełne prawa w klubie golfowym. Zmiany wymusił MKOI

Świat
Tokio: po niemal 90 latach trzy kobiety otrzymały pełne prawa w klubie golfowym. Zmiany wymusił MKOI
pixabay.com/zdj.ilustracyjne/pole golfowe

Prywatny klub golfowy, wyznaczony na organizatora turnieju olimpijskiego igrzysk w Tokio w 2020 roku, zdecydował się po raz pierwszy przyznać kobietom pełne prawa członkowskie. W 2017 r. MKOl ostrzegł elitarny klub, iż może mu odebrać prawo, jeśli nie zmieni polityki wobec kobiet.

Turniej golfa ma zorganizować Kasumigaseki Country Club w prowincji Saitama założony w 1929 r.

 

Do tej pory klub zezwalał na występy kobietom, ale nie mogły one być pełnoprawnymi członkami, a poza tym obowiązywały je pewne ograniczenia - zakaz gry w niektóre niedziele.

 

Zmiana przepisów, wymuszona przez MKOl, umożliwiła paniom uczestnictwo na pełnych zasadach. W elitarnym klubie, jako członkowie stowarzyszeni, jest około 200 kobiet. Trzy z nich skorzystały z możliwości i zmieniły swój status na pełnoprawny.

 

Wizytująca przed ponad rokiem obiekty olimpijskie delegacja MKOl zwróciła uwagę na te nierówności: "Nasze zasady są jasne: żadnej dyskryminacji" - oświadczył wiceprzewodniczący MKOl John Coates.

 

W wielu klubach golfowych panują konserwatywne zasady. Słynny amerykański klub Augusta National, który co roku gości zawody Masters, wprowadził w swoje szeregi dwie panie po raz pierwszy w 80-letniej historii dopiero w 2012 roku.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie