Uczestniczka Powstania: przyszłam na "Marsz Wolności", by prosić o pomoc dla najsłabszych

Polska

- Przyszłam tu prosić o to, abyście pamiętali, że najważniejszą sprawą jest to, by najsłabsi mieli pomoc - powiedziała w sobotę na "Marszu Wolności" 91-letnia Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego i wieloletnia nauczycielka szkoły specjalnej. W piątek Traczyk-Stawska chciała odwiedzić protestujących w Sejmie, ale policja i straż marszałkowska nie wpuściły jej do budynku.

Traczyk-Stawska wystąpiła na Placu Zamkowym, gdzie dotarł marsz, który przeszedł z Ronda de Gaulle'a.

 

- Jestem żołnierzem i nauczycielką, przyszłam bo moje sumienie nauczycielskie nie pozwoliło mi zostawić tych wszystkich, którzy protestują w Sejmie, potrzebują pomocy - powiedziała Traczyk-Stawska.

 

- Sprowokowana słowami siostry Małgorzaty Chmielewskiej, powiem - wstyd wielki, że przez tyle lat nie potrafiliśmy zauważyć tego co jest tak ważne, że wśród nas są najsłabsi i im trzeba pomagać - dodała.

 

Jak mówiła, matki niepełnosprawnych protestujące w Sejmie są "bohaterkami". - To co robią m.in. matki Adriana i Kuby to bohaterstwo; mówię bo znam trud jakim jest uczenie dzieci z niepełnosprawnościami samodzielności - wskazała Traczyk-Stawska.

 

"Moją partią jest cała Polska"

 

- Nie należę do żadnej partii, jestem żołnierzem i nie wolno mi należeć. Moją partią jest cała Polska - zastrzegła.

 

Na Placu Zamkowym wyświetlone zostało także nagrane wcześniej przesłanie od protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich rodziców. "Bardzo prosimy, walczcie i o nasza wolność, tak jak i my walczymy o godne życie naszych dorosłych dzieci niepełnosprawnych i żebyśmy mogli stąd jak najszybciej wrócić do naszych domów, rodzin i dzieci, które jeszcze też są w domach" - apelowała na filmie jedna z protestujących od ponad trzech tygodni w Sejmie matek.

 

Niepełnosprawny Jakub Hartwich dziękował opozycji za dotychczasowe wsparcie. - Bardzo chciałbym podziękować i poprosić wszystkich o jeszcze większe wsparcie, abyśmy mogli wywalczyć tak ważny dla nas postulat 500 złotych na życie - powiedział.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie