"Marszałek Sejmu wystąpił do prezydenta o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu"

Polska
"Marszałek Sejmu wystąpił do prezydenta o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu"
Polsat News

- Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy pismo, w którym wnioskuje o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak dodał, prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

O tym, że marszałek Sejmu wystąpi do prezydenta o obniżenie pensji członkom Prezydium Sejmu, poinformował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Tyszka tłumaczył, że taki tok postępowania wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która stanowi że "szczegółowe zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (...) ustala prezydent w drodze rozporządzenia".

 

Łapiński poinformował w radiowej Trójce, że w piątek pismo marszałka Sejmu w tej sprawie wpłynęło do prezydenta. - Wczoraj wpłynęło takie pismo od marszałka Kuchcińskiego do prezydenta z uprzejmą prośbą, solidarną prośba wszystkich członków Prezydium (Sejmu) o zmianę stosownego rozporządzenia - bo wynagrodzenie członków Prezydium jest regulowane rozporządzeniem - o zmniejszenie tych uposażeń o 20 proc. - powiedział rzecznik prezydenta.

 

Prezydent nie podjął jeszcze decyzji

 

Jak dodał, prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. - Jaka będzie decyzja prezydent - zobaczymy. Ale jeśli ktoś uprzejmie prosi o spełnienie jego prośby, to nie wiem czy prezydent będzie miał coś naprzeciw - zaznaczył Łapiński.

 

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Zgodnie z ustawą, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie