Protesty studenckie we Francji przeciwko zmianom w szkolnictwie. Policja użyła gazu łzawiącego

Świat
Protesty studenckie we Francji przeciwko zmianom w szkolnictwie. Policja użyła gazu łzawiącego
PAP/EPA/Etienne Laurent
Blokada uniwersytetu w Nanterre, 7 maja

We Francji trwają studenckie protesty i strajki przeciwko reformom rządu prezydenta Emannuela Macrona. Policjanci użyli w piątek gazu łzawiącego przeciwko studentom blokującym miejsce egzaminów w podparyskim Arcueil.

Piątkowy protest w Arcueil to jeden z wielu trwających już od tygodni protestów przeciwko reformom państwowego systemu szkolnictwa wyższego. Stowarzyszenia studentów obawiają się, że spowodują one większą selekcję na uczelniach.

 

W Arcueil studenci utworzyli żywy łańcuch, aby nie dopuścić innych do wejścia do centrum egzaminacyjnego. Interweniowała policja, ale władze uniwersyteckie z uwagi na napiętą sytuację przełożyły na inny termin egzaminy.

 

 

W piątek w Arcueil mieli być egzaminowani studenci z uniwersytetu w Nanterre, sparaliżowanego od kilku tygodni przez grupę kilkuset studentów, którzy w poniedziałek przegłosowali bezterminową blokadę placówki i zakłócanie egzaminów przeniesionych w inne miejsca.

 

W piątek we Francji trwają też strajki na kolei przeciwko zniesieniu przez władze SNCF części przywilejów pracowniczych.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze