Amerykanin ukradł figurkę z terenu wykopalisk, kiedy był dzieckiem. Oddał ją po 60 latach

Świat
Amerykanin ukradł figurkę z terenu wykopalisk, kiedy był dzieckiem. Oddał ją po 60 latach
Parco Archeologico Paestum/Facebook.com

Mieszkaniec Stanów Zjednoczonych oddał figurkę, którą ukradł 60 lat temu na terenie wykopalisk archeologicznych w Paestum na południu Włoch - podały w piątek media z Neapolu. Mała rzeźba będzie teraz poddana badaniom naukowym.

Według miejscowej prasy Amerykanin Bob Martin w 1958 roku zwiedzał z rodzicami słynny teren, na którym znajdują się greckie pozostałości starożytnej Posejdonii. Znalazł wtedy przedmiot, który uznał za fragment kości rzymskiego legionisty i zabrał ze sobą do domu. Okazało się jednak, że była to wykonana z kości słoniowej figurka - symbol obfitości.

 

Po 60 latach skruszony Amerykanin powrócił do Paestum i oddał znalezisko dyrektorowi tamtejszego parku archeologicznego Gabrielowi Zuchtriegelowi.

 

Mała rzeźba, przedstawiająca Dionizosa z rogiem obfitości trafiła od razu do pracowni konserwacji zabytków, działającej przy terenie wykopalisk. Zostanie tam oczyszczona i poddana badaniom naukowym, a następnie wystawiona w muzeum w Paestum, jednym z najważniejszych terenów archeologicznych w Europie.

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie