Znane jest najbardziej prawdopodobne miejsce spotkania Trumpa z Kim Dzong Unem

Świat
Znane jest najbardziej prawdopodobne miejsce spotkania Trumpa z Kim Dzong Unem
Pixabay/cegoh

Przedstawiciel amerykańskich władz, na którego powołuje się agencja Reutera poinformował, że to Singapur jest najbardziej prawdopodobnym miejscem spotkania na szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.

Singapur pojawił się jako najbardziej prawdopodobne miejsce planowanego szczytu po tym, jak Trump wykluczył zorganizowanie go w strefie zdemilitaryzowanej między Koreą Północną i Koreą Południową - wskazuje Reuters.

 

Trump, który już wcześniej mówił, że Singapur jest brany pod uwagę jako miejsce jego spotkania z Kimem, poinformował, że porozumienie zostało osiągnięte co do dnia i miejsca szczytu.

 

Skazani na pracę 

 

W środę - jak zauważa Reuters - została zlikwidowana główna przeszkoda, by mogło dojść do rozmów obu przywódców, czyli uwolnienie przez reżim w Pjongjangu trzech obywateli USA.

 

Zwolnieni Amerykanie to Kim Dong Chul, Kim Hak Song i Tony Kim, znany również jako Kim Sang Duk. Ten pierwszy został aresztowany w Korei Płn. w 2015 roku pod zarzutem działalności wywrotowej, po czym w marcu 2016 roku skazano go na 10 lat więzienia i pracy przymusowej. Z kolei Kim Hak Song i Tony Kim zostali aresztowani odpowiednio w maju i w kwietniu 2017 roku z powodu rzekomej działalności antypaństwowej. Obaj wykładali na uniwersytecie naukowo-technicznym w Pjongjangu.

 

Komentatorzy oceniają uwolnienie trójki jako gest dobrej woli ze strony północnokoreańskiego reżimu przed spotkaniem Trumpa i Kima.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie