Senacka komisja za podniesieniem renty socjalnej
Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej pozytywnie zaopiniowała w czwartek ustawę podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Zgodnie z ustawą, renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.
"Jest zbyt mało czasu, żeby majstrować nad ustawą"
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska podkreśliła podczas obrad komisji, że celem ustawy jest podniesienie renty socjalnej. - Projekt ma pozytywny wpływ na sytuację osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im otrzymywania wyższego świadczenia, a za tym idzie także poprawa poziomu życia - mówiła.
Jak podkreśliła, wprowadzenie ustawy w życie spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa - w tym roku o 315 mln, w kolejnych latach o 540 mln (rocznie).
Senator PiS Antoni Szymański wnioskował o przyjęcie ustawy bez poprawek. Poparł go Mieczysław Augustyn (PO). - Jest zbyt mało czasu, żeby majstrować nad ustawą. Jest ona oczekiwana, korzystna i potrzebna dla środowiska osób niepełnosprawnych. Można powiedzieć, że niepełnosprawni wiele będą zawdzięczali protestującym. Przynajmniej ta 280 tys. grupa - mówił. Proponowane rozwiązania poparł również Jan Rulewski (PO). - Ja popieram tylko ze względu na konieczność spokoju i kompromisu - zastrzegł.
Renta przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy
Propozycję - w odpowiedzi na postulat osób protestujących w Sejmie - przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ustawy w sprawie podniesienia renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przygotował również klub Kukiz'15. Projekty były procedowane łącznie w Sejmie.
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia w trakcie nauki w szkole, w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze