Nowa "siła społeczno-polityczna" Andruszkiewicza. Jej cel: postawienie Tuska przed Trybunałem Stanu

Polska

Dwaj posłowie koła Wolni i Solidarni: Adam Andruszkiewicz i Jarosław Porwich ogłosili powstanie "Stowarzyszenia dla Polski", nowej siły społeczno-politycznej. Według Andruszkiewicza, celem inicjatywy jest m.in. postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu.

- Chcieliśmy ogłosić powstanie nowej siły społeczno-politycznej w Polsce o nazwie "Stowarzyszenie dla Polski". Siła ta będzie miała za zadanie przede wszystkim aktywizację młodego pokolenia w naszej ojczyźnie" - poinformował Andruszkiewicz na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

 

W jego ocenie młodzi ludzie są "bardzo mocno niedowartościowani" w naszym kraju, dlatego też - jak mówił poseł - Stowarzyszenie rozważa zaproponowanie wprowadzenia w administracji publicznej parytetów dla młodych ludzi. Chodzi o to, by urzędy rządowe i samorządowe miały obowiązek zatrudniania, być może również na stanowiskach kierowniczych, ludzi poniżej 30. roku życia - podkreślił. - Chcemy przełamać pewien układ, który się wytworzył i całkowicie blokuje wymianę elit w państwie polskim - dodał poseł WiS.

 

Zapowiedział też zamiar tworzenia "akademii społeczno-politycznej", która miałaby kształcić przyszłych urzędników administracji.

 

"Uważamy jego rządy za bardzo szkodliwe"

 

Drugi cel Stowarzyszenia to niedopuszczenie, by do władzy w Polsce wrócił szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk. - Uważamy jego rządy za bardzo szkodliwe, wręcz złodziejskie. Nie ukrywam też, że będę chciał mobilizować społeczeństwo do tego, aby zablokować powrót Platformy Obywatelskiej do władzy - dodał Andruszkiewicz.

 

Polityk chciałby też postawić Tuska przed Trybunałem Stanu; poinformował, że będzie namawiał rządzące Prawo i Sprawiedliwość, by złożyć w Sejmie wspólny wniosek w tej sprawie.

 

"Prowadzimy rozmowy z posłami"

 

Jarosław Porwich powiedział, że rozpoczęła się już budowa struktur Stowarzyszenia. - Zainteresowanie udziałem w Stowarzyszeniu zgłosiło także kilku posłów, z którymi właśnie prowadzimy rozmowy - zaznaczył poseł koła Wolni i Solidarni (tworzy go sześciu byłych posłów Kukiz'15).

 

Zdaniem twórców Stowarzyszenia chodzi o parlamentarzystów "dużych ugrupowań". Nie zdradzili jednak żadnych nazwisk.19 maja w Warszawie ma się odbyć kongres inauguracyjny "Stowarzyszenia dla Polski".

 

PAP, fot. PAP/Radek Pietruszka

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie