Militarna wymiana ciosów między Izraelem a Iranem. "Zniszczyliśmy irańskie obiekty w Syrii"

Świat
Militarna wymiana ciosów między Izraelem a Iranem. "Zniszczyliśmy irańskie obiekty w Syrii"
PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman wyraził w czwartek nadzieję, że ostatnia seria aktów przemocy na granicy Syrii z udziałem Iranu już się skończyła. W odwecie za rzekomy irański atak na Wzgórza Golan Izrael zaatakował i zniszczył irańskie obiekty w Syrii.

Dziennik "Times of Israel" ocenia, że były to najpoważniejsze bezpośrednie starcia między siłami Izraela i Iranu w historii oraz najpoważniejszy izraelski atak w Syrii od czasu wojny Jom Kippur z 1973 roku.

 

- Mam nadzieję, że ten rozdział się skończył i że wszyscy zrozumieli przesłanie - powiedział Lieberman na konferencji dotyczącej kwestii bezpieczeństwa w mieście Herclija, pod Tel Awiwem.

 

Jak przekazały władze Izraela, elitarne irańskie siły Al-Kuds w Syrii w nocy ze środy na czwartek wystrzeliły z południowej Syrii ok. 20 rakiet na bazy izraelskiej armii na okupowanych przez Izraelczyków Wzgórzach Golan.

 

"Nie pozwolimy Iranowi wykorzystywać Syrii jako bazy"

 

Lieberman wyjaśnił, że w odpowiedzi na te ataki Izrael zaatakował "prawie całą irańską infrastrukturę w Syrii". - Nie wolno im zapominać, że jeśli u nas spadnie deszcz, u nich będzie powódź - dodał. - Nie pozwolimy Iranowi wykorzystywać Syrii jako bazy, z której będą nas atakować - ostrzegł.

 

Zapewnił, że żadna irańska rakieta nie uderzyła w terytorium Izraela; pociski albo tam nie doleciały, albo zostały zestrzelone przez izraelskie systemy obronne. Podkreślił, że nikomu w Izraelu nic się nie stało.

 

Wcześniej izraelskie siły zbrojne informowały, że zaatakowano wykorzystywane przez siły Al-Kuds magazyny broni, centra logistyczne, ośrodki wywiadu i stanowiska obserwacyjne. Izrael twierdzi też, że gdy jego siły znalazły się pod silnym ostrzałem, zniszczył kilka syryjskich systemów obrony przeciwlotniczej.

 

Rzecznik sił zbrojnych Jonathan Conricus wyjaśnił, że system Żelazna Kopuła przechwycił cztery pociski, a pozostałe spadły w Syrii. Dodał, że była to jedna z największych operacji powietrznych Izraela w ostatnich latach i największa operacja wymierzona w irańskie cele.

 

"Odpowiedzią było ponad 50 ataków z użyciem rakiet ziemia-ziemia"

 

Agencja AFP cytuje wysokiego rangą syryjskiego wojskowego, który twierdzi, że to Izrael jako pierwszy otworzył ogień. - Izrael to rozpoczął i rozszerzył swój atak. Odpowiedzią było ponad 50 ataków z użyciem rakiet ziemia-ziemia w kierunku pozycji wojskowych na Wzgórzach Golan - dodał.

 

Według agencji Reutera w czwartek na Wzgórzach Golan dzieci jak zwykle poszły do szkół, chociaż w nocy rozległy się tam syreny, które wysłały mieszkańców do schronów przeciwlotniczych. W środę Izrael ogłosił stan pogotowia na Wzgórzach Golan i polecenie przygotowania schronów.

 

Nie ma na razie informacji na temat irańskich ani syryjskich ofiar. W stolicy Syrii Damaszku przed świtem doszło do serii eksplozji, a przez całą noc słychać było odgłosy ostrzału nad miastem ze strony syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Syryjska agencja SANA cytowała przedstawiciela syryjskiej armii, który powiedział, że izraelskie rakiety uderzyły w pozycje siły obrony przeciwlotniczej, stacje radarowe i magazyn broni. Twierdził jednak, że większość pocisków została przechwycona. Według syryjskich działaczy ataki trwały ponad pięć godzin.

 

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka potwierdziło wystrzelenie w nocy z Syrii dziesiątek rakiet w kierunku Wzgórz Golan. Nie podało, kto je wystrzelił.

 

Iran oskarżył Izrael o zabicie 9 kwietnia siedmiu Irańczyków

 

Izrael formalnie jest w Syrii neutralny, ale już wcześniej dokonywał transgranicznych uderzeń lotniczych na domniemane pozycje wspierających rząd w Damaszku sił irańskich i na transporty broni dla działających w Syrii bojowników libańskiego szyickiego Hezbollahu.

 

Iran oskarżył Izrael o zabicie 9 kwietnia siedmiu Irańczyków w nalocie na syryjską bazę lotniczą i zapowiedział odwet.

 

Komunikat o postawieniu izraelskiej armii w stanie gotowości ogłoszono tuż przed deklaracją prezydenta Donalda Trumpa, iż Stany Zjednoczone wycofują się z zawartego w 2015 roku porozumienia światowych mocarstw z Iranem o ograniczeniu jego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji.

 

"Rosja jest zaniepokojona" 

 

W sprawie wypowiedziało się rosyjskie MSZ.

 

- Rosja jest zaniepokojona rosnącym napięciem militarnym między Izraelem a Iranem i wzywa strony do deeskalacji - oświadczył w czwartek specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Bliskiego Wschodu i państw Afryki, wiceszef MSZ w Moskwie Michaił Bogdanow.

 

- To wszystko jest bardzo przerażające, wzbudza niepokój. Należy podjąć działania, by deeskalować napięcia. Wyjaśniamy obecnie szczegóły, (...) mamy kontakty ze wszystkimi stronami - dodał.

 

Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał władze Izraela i Iranu do deeskalacji.

 

Macron omówi sytuację na Bliskim Wschodzie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, z którą spotka się w czwartek w Akwizgranie - przekazał Pałac Elizejski. 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie