Przez trzy lata męczył ją katar. Z nosa ciekł jej płyn mózgowo-rdzeniowy

Technologie
Przez trzy lata męczył ją katar. Z nosa ciekł jej płyn mózgowo-rdzeniowy
Flickr/Eric Lewis/CC BY-SA 2.0

52-letnia Kendra Jackson z Ohamy w stanie Nebraska przez trzy lata była przekonana, że cierpi ma wyjątkowo uporczywe przeziębienie. Lekarze podejrzewali alergię, ale jej stan zaczął się pogarszać. Po kolejnych badaniach okazało się, że przez małą dziurę w czaszce wycieka jej płyn mózgowo-rdzeniowy.

Jackson w rozmowie z CNN przyznała, że w przeszłości uczestniczyła w wypadku samochodowym, w którym uderzyła głową w deskę rozdzielczą. Od tego czasu często narzekała na ostry ból głowy.

 

Pół litra płynu dziennie

 

W 2015 roku jej stan zaczął się pogarszać. Pojawił się uporczywy katar, a z nosa leciala niezidentyfikowana wydzielina. Według Jackson, dziennie "wypływało z niej" pół litra płynu.

 

- Musiała zasypiać na krześle. Gdy budziła się nad ranem cała jej bluzka była mokra od wydzieliny - mówi rynolog dr Christie Barnes z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Nebrasce. To właśnie w uniwersyteckim centrum medycznym poprawnie zdiagnozowano przypadek 52-latki.

 

Wyciek płynu mózgowego to rzadkie schorzenie, najczęściej występujące po wypadkach i urazach. Rocznie diagnozowany jest jedynie u 5 na 100 000 pacjentów na świecie.

 

Przeciek zatkany tkanką z nosa

 

Płyn rdzeniowo-mózgowy to przejrzysta ciecz, która wypełnia układ komorowy w mózgu i kanał rdzenia kręgowego. Działa jako osłona i zapewnia mechaniczną i immunologiczną ochronę wewnątrz czaszki.

 

- Można powiedzieć, że ten płyn "kąpie mózg". Czaszka to twarde pudełko, a mózg to miękki organ, który wymaga ochrony - tłumaczy Barnes. Zbyt duża utrata płynu rdzeniowo-mózgowego może zagrażać życiu człowieka.

 

Lekarze zatkali przeciek w czaszce Jakcson używając pobranych wcześniej tkanek z nosa i brzucha. Po miesiącu od operacji kobieta czuje się już dużo lepiej. Nie ma już wycieków z nosa, ale wciąż skarży się na ból głowy. - W końcu mogę zażyć trochę snu - przyznaje 52-latka.

 

CNN

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie