Zdekomunizowany Lenin idzie pod młotek. Cena wywoławcza - ponad 71 tys. zł

Świat
Zdekomunizowany Lenin idzie pod młotek. Cena wywoławcza - ponad 71 tys. zł
prozorro.gov.ua

Władze leżącego na wschodzie Ukrainy miasta Izium wystawiły na sprzedaż zdekomunizowany pomnik "wodza światowego proletariatu". Cena początkowa wysokiego na 3,75 m Lenina to 522,5 tys. hrywien, czyli nieco na ponad 71 tys. zł.

Włodzimierz Lenin stał na cokole na centralnym placu miasta do połowy lutego 2016 roku, kiedy to rada miejska przystąpiła do wykonania ustawy dekomunizacyjnej. Zarządowi mienia komunalnego nakazano wówczas usunięcie pomnika. 

 

Dekomunizacja objęła także sam plac, na którym stał monument. Nie nosi on już imienia Lenina; teraz to plac muzyka Johna Lennona.

 

Według Kodeksu Karnego Ukrainy, propagowanie totalitaryzmów - w tym komunizmu - jest przestępstwem, które podlega karze do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Włodzimierz Iljicz z brązu

 

Mierzący 3,75 m wysokości monument, który odlano z brązu w Kijowie, waży około 1,5 tony. Po zdemontowaniu nabył status "kosztowności materialnej" miasta.

 

W sobotę Wydział Mieszkalnictwa i Użytków Publicznych Rady Miejskiej Izium wystawił pomnik na sprzedaż w systemie przetargowym ProZorro.

 

Licytacja odbędzie się 17 maja. Otrzymane pieniądze trafią do budżetu miasta.

 

 

hromadske.ua, ukrinform.ua

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie