Kolejny kraj przenosi swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy

Świat
Kolejny kraj przenosi swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy
Pixabay/jerrywaxman

Paragwaj przed końcem maja przeniesie swoją ambasadę do Jerozolimy - poinformował w poniedziałek rzecznik izraelskiego resortu dyplomacji Emmanuel Nahszon. Podobne plany ogłosiły wcześniej Stany Zjednoczone i Gwatemala.

"Paragwaj przed końcem maja otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie! Prezydent (Paragwaju Horacio - red.) Cartes otworzy ambasadę! Wspaniałe wieści w czasie, gdy międzynarodowe uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela nabiera tempa" - napisał rzecznik izraelskiego resortu na Twitterze. Na końcu wpisu, już po hiszpańsku, podziękował władzom tego kraju "za przyjaźń".

 

Rzecznik paragwajskiego rządu przekazał, że prezydent Cartes zamierza odwiedzić Izrael, by przenieść ambasadę 21 lub 22 maja.

 

Palestyńczycy chcą, aby Jerozolima Wschodnia była stolicą ich przyszłego państwa

 

Prezydent USA Donald Trump na początku grudnia 2017 roku ogłosił decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Została ona powitana z radością przez izraelskie władze, ale wywołała ostre protesty muzułmanów na całym świecie. Status Jerozolimy to sedno konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Izrael kontroluje całą Jerozolimę, którą zajął w czasie wojny 1967 roku i którą uważa za swą niepodzielną stolicę. Palestyńczycy z kolei chcą, aby Jerozolima Wschodnia była stolicą ich przyszłego państwa.

 

Pod koniec lutego Trump zdecydował, że amerykańska placówka zostanie przeniesiona do Jerozolimy 14 maja, czyli w 70. rocznicę proklamowania niepodległości Izraela. Wcześniej rozważano późniejszy termin.

 

128 krajów zagłosowało za rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ

 

Na początku marca gwatemalski prezydent Jimmy Morales zapowiedział przeniesienie ambasady swego kraju do Jerozolimy 16 maja, dwa dni po przeniesieniu placówki USA.

 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w kwietniu oznajmił, że kilka krajów "prowadzi poważne rozmowy" na ten temat i rozważa pójście w ślad za Amerykanami. Nie powiedział, o jakie kraje chodzi.

 

W grudniu ub.r. 128 krajów zagłosowało za rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, domagając się anulowania decyzji Trumpa o oficjalnym uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. 35 państw wstrzymało się od głosu, w tym Polska, Australia i Kanada, a 21 krajów nie wzięło udziału w głosowaniu, w tym Ukraina, Mołdawia i Gruzja.

 

Ambasada Paragwaju mieści się obecnie w pobliżu Tel Awiwu.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie