Jolanta Kwaśniewska wsparła protestujących w Sejmie i wskazała, gdzie szukać pieniędzy

Polska
Jolanta Kwaśniewska wsparła protestujących w Sejmie i wskazała, gdzie szukać pieniędzy
Polsat News/archiwum

W Sejmie od 20 dni trwa protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Głos w tej sprawie po raz pierwszy zabrała Jolanta Kwaśniewska. Była Pierwsza Dama zapewniła, że wspiera rodziców walczących o lepszy byt swoich dzieci. Wskazała również, że rządzący mogliby znaleźć pieniądze, o które walczą niepełnosprawni, ograniczając dostępność programu 500+.

Była Pierwsza Dama na wstępie nagrania, zamieszczonego na Facebooku przez Henrykę Krzywonos-Stycharską, zaznaczyła, że los osób niepełnosprawnych nigdy nie był jej obojętny.

 

- Podczas prezydentury mojego męża zawsze sprawy osób niepełnosprawnych ogromnie ceniłam i były dla mnie najważniejsze - powiedziała Kwaśniewska, przypominając, że aby pomóc osobom niepełnosprawnym w 1997 roku założyła fundację "Porozumienie Bez Barier".

 

"Sercem i myślami jestem z wami"

 

Żona Aleksandra Kwaśniewskiego przyznała, że chciałaby osobiście wesprzeć w Sejmie protestujących, jednak nie może tego zrobić, "ponieważ nie chce, żeby to było upolitycznione". Dodała jednak, że "sercem i myślami" jest z protestującymi.

 

 

W dalszej części nagrania Jolanta Kwaśniewska zaproponowała również możliwe rozwiązanie problemu. - Myślę, że możecie zapytać polityków, czy nie znalazłyby się pieniądze dla waszych dzieci z 500+. Nie każdy powinien dostawać te pieniądze. Są osoby, które dysponują tymi pieniędzmi w dowolny sposób. Albo wydają na fajne wakacje, albo na kolejną PlayStation (konsola do gier - red.) - stwierdziła Kwaśniewska.

 

- Może sensowniej ograniczyć ramy tej ustawy, która już jest. Jest potrzebna, cieszę się, że mnóstwo dzieciaków może korzystać z jej dobrodziejstw, ale może to jest jakieś wyjście z sytuacji, jeśli politycy nie mają pieniędzy na wasze dzieci - tłumaczyła.

 

"Nie odpuszczajcie"

 

Kwaśniewska uważa również, że serca polityków zmiękłyby, gdyby bardziej wczuli się w los niepełnosprawnych i ich rodzin.

 

- Powiedzcie politykom, niech spędzą jeden dzień z którymkolwiek z waszych dzieci. Wasze dzieci mają problemy naszych dzieci i problemy o których my, zwykli zjadacze chleba, którzy nie mają niepełnosprawnych dzieci, nie mamy najmniejszego pojęcia - podkreśliła.

 

- Mam bardzo wiele zaprzyjaźnionych osób, które mają niepełnosprawne dzieci i podziwiam ich za ich trwanie, za ich codzienność, za miłość do każdego z tych dzieci - powiedziała.

 

- Kocham was, jestem z wami, trzymajcie się. Nie odpuszczajcie. Mam nadzieję, że tym razem uda się wam uzyskać to, o co wam chodzi, powodzenia - dodała na koniec.

 

Protest w Sejmie

 

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według ostatniej propozycji protestujący domagali się, by dodatek był wprowadzany krocząco - 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku. Jak dotąd protestujący nie ujawnili na czym miałby polegać przygotowywany kompromis w tej sprawie.

 

Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

 

W tej sprawie rząd przyjął już projekt ustawy, którym w poniedziałek zajmie się sejmowa komisja. Zgodnie z propozycją świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 

Z kolei w sprawie pierwszego z postulatów klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; zakłada on m.in. zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej. Nim także ma się zająć w poniedziałek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

 

polsatnews.pl, PAP 

dk/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie