Adidas wypuścił kolekcję ubrań z sierpem i młotem. Litewskie MSZ oburzone

Świat
Adidas wypuścił kolekcję ubrań z sierpem i młotem. Litewskie MSZ oburzone
adidas.pl

Czerwone koszulki i sukienkę z napisem "USSR" oraz godłem Związku Radzieckiego wypuścił do sprzedaży Adidas. "Wciąż istnieją chorzy na »nostalgię po imperium«" - napisało na Twitterze litewskie ministerstwo spraw zagranicznych. Za 90 dolarów można kupić replikę koszulki noszonej przez radziecką reprezentację w 1991 roku, w ostatnich miesiącach przed rozpadem ZSRR.

"Z okazji turnieju w Rosji w 2018 roku adidas sięga do archiwów i proponuje dokładne repliki zestawów noszonych przez sławne drużyny w latach 90. Ta koszulka dla mężczyzn stanowi wierną replikę koszulki noszonej przez reprezentację Rosji w 1991 roku" - napisał producent na stronie internetowej w opisie jednej ze sprzedawanych koszulek.

 

Koszulka ma z przodu napis "USSR" (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, ZSRR) i godło Związku Radzieckiego - wizerunek złotego sierpa i młota na tle kuli ziemskiej obróconej tak, aby było widać Eurazję i Afrykę. 

 

Kosztuje 90 dolarów - w polskiej wersji to 399 zł. Można ją kupić w wersji damskiej i męskiej, jest też sukienka z identycznym motywem w tej samej cenie.

 

"W czasach komunizmu Adidas był jedyną firmą, która na międzynarodowych turniejach sportowych ubierała sowieckich sportowców. I wtedy dla obywateli ZSRR sportowe ubrania firmy, które znali z telewizorów, zyskały status kultowych. To do tej nostalgii starali się widać nawiązać marketingowcy firmy" - skomentowała na swojej stronie Telewizja Biełsat.

 

"Nostalgia za imperium"

 

Do sprawy odniosło się na Twitterze litewskie MSZ. "Niektórzy wciąż cierpią na nostalgię za imperium. Zaskakujące, że wśród nich jest adidas" - napisało.

 

Na terytorium Litwy symbole radzieckie są zakazane. Noszenie tego typu ubrań karane jest grzywną od 144 do 289 euro.

 

polsatnews.pl, bielsat.eu

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie