Centralne Obchody Dnia Strażaka. Prezydent: strażacy zasługują na podniesienie na piedestał

Polska

- Państwowa Straż Pożarna jest formacją, której działalność ma bezpośredni wpływ na szeroko rozumiane bezpieczeństwo obywateli - podkreślił komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka, które odbywają się w sobotę w Warszawie. - Strażacy, jak mało kto w Polsce, zasługują na podniesienie na piedestał - mówił prezydent Andrzej Duda.

- Strażacy, druhowie - jak mało kto w Polsce - zasługują na to, aby być podniesionym na piedestał. Właśnie ze względu na charakter waszej służby, niezwykle ofiarnej, niezwykle odpowiedzialnej, a jednocześnie realizowanej z powołaniem i z serca; służby tak niezwykle wszystkim potrzebnej - powiedział prezydent, który pogratulował strażakom i podziękował za ich pracę dla społeczeństwa.

 

Prezydent, przypominając o tegorocznym 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślił też, że służba strażaków wpisana jest w zmagania o polską wolność, a także w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. - Kiedy przyszło do walki o odzyskanie niepodległości to właśnie oni - druhowie, strażacy - zasilili legiony, cały czas byli w organizacjach podziemnych, umieli służyć, byli bohaterscy, sprawni, wysportowani. Mieli wszystkie te cechy, które spowodowały, że mogli w zasadzie natychmiast stać się świetnymi żołnierzami - mówił Duda.

 

- To także polskim strażakom Rzeczypospolita zawdzięcza powrót na mapę Europy i świata. To właśnie strażakom także zawdzięczamy to, że dziś Polska jest wolna, suwerenna, niepodległa i bezpieczna, bo o nasze bezpieczeństwo dbacie państwo na co dzień - podkreślił.

 

- Dzień Strażaka w roku inaugurującym narodowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej daje nam szczególne powody do refleksji nad pojęciem służby. Państwowa Straż Pożarna jest formacją, której działalność w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności ma bezpośredni wpływ na szeroko rozumiane bezpieczeństwo obywateli. Z tym większą satysfakcją przyjmuję dowody uznania i zaufania ze strony społeczeństwa wobec pożarniczej profesji - powiedział Suski.

 

Premier: jesteście wzorem dla całego społeczeństwa

 

- Społeczeństwo polskie docenia wasz ogromny trud, wasz wysiłek, wasze poświęcenie. Bardzo wam za to dziękujemy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do strażaków. Dodał, że strażacy są wzorem dla całego społeczeństwa, "tak jak 100 lat temu" będąc "na pierwszym froncie walki o niepodległość, i w powstaniu wielkopolskim, i w powstaniach śląskich, i wcześniej w Polskiej Organizacji Wojskowej".

 

- To właśnie uniwersalność straży pożarnej i waszej służby jest piękną, charakterystyczną cechą wszystkich strażaków, wszystkich funkcjonariuszy, wszystkich druhów, wszystkich druhen. Bardzo dziękujemy za to, że jesteście przykładem, że zaufanie do was jest na najwyższym poziomie w społeczeństwie polskim. To świadczy o tym jak jesteście blisko naszych codziennych spraw, naszych trosk i też zagrożeń, ryzyka, niebezpieczeństw, w których pomagacie nam, pomagacie ludziom we wszystkich zakątkach Polski - powiedział Morawiecki.

 

W trakcie uroczystości strażacy byli promowani na pierwszy stopień oficerski, wręczone zostaną także nominacje generalskie. Poza prezydentem Andrzejem Dudą biorą w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński oraz szef BBN Paweł Soloch.

 

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

 

PAP, fot. PAP/Jacek Turczyk

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie