Śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 - ponownie umorzone

Polska
Śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 - ponownie umorzone
Polsat News

Prokuratura Okręgowa w Warszawie ponownie umorzyła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych w związku z przygotowaniem i przebiegiem posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r.

"Prokuratura Okręgowa w Warszawie postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2018 r. umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych w związku z przygotowaniem i przebiegiem 33 posiedzenia Sejmu RP w dniu 16 grudnia 2016 r." - poinformowała w piątek warszawska prokuratura okręgowa.

 

Jak dodano, podstawą umorzenia śledztwa było stwierdzenie, że "nie doszło do wyczerpania znamion czynów zabronionych i nie doszło do popełniania czynów w zakresie niewpuszczenia na teren Sali Kolumnowej posłów opozycji".

 

Opozycja zablokowała mównicę sejmową

 

"W tym zakresie prokurator podtrzymał podstawy prawne umorzenia poszczególnych wątków śledztwa, jak też argumentację przedstawioną w pierwotnym postanowieniu o umorzeniu śledztwa" - podała prokuratura.

 

Postępowanie ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r. po raz pierwszy zostało umorzone 2 sierpnia 2017 r. Ta decyzja została jednak uchylona 18 grudnia ub.r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd motywował swoją decyzję tym, że w sprawie zachodziła konieczność wykonania dodatkowych czynności dowodowych.

 

Chodzi o posiedzenie Sejmu 16 grudnia 2016 r. W związku z planami ograniczeń w pracy dziennikarzy w Sejmie oraz wykluczeniem z obrad jednego z posłów PO Michała Szczerby, opozycja rozpoczęła wówczas blokowanie sejmowej mównicy. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, tam też przeprowadzono głosowanie m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

 

- 16 grudnia pogrzebano demokrację, bezkarnie zgwałcono prawo, tamtej nocy umarła zwykła ludzka przyzwoitość - mówił w grudniu 2017 r. sędzia Igor Tuleya.

 

 

 

PAP

dk/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze